Zor Durumdaki Evlileri Çileden Çıkaran 6 Öneri

0

Toplum olarak belki çok okumuyoruz ama çok şey biliyoruz. Neredeyse her konu da fikrimiz var. Özellikle de ilişkiler konusunda hepimiz uzman sayılırız.
Diyelim evlisiniz ve eşinizle ilişkiniz şu aralar pek parlak değil. Hatta evliliği bitirme kararını almak üzeresiniz. Bu durumda başta aileniz olmak üzere yakın akrabalar, dostlar devreye girer. Aile kurumunun erdemleri üzerine çekilen nutukların ardından öneriler sıralanır.
1- Öncelikle evli olmanın nasıl bir güvence olduğu anlatılır ve “sabret, bu günler de geçer.” Derler. Bilmezler ki siz zaten yıllardır sabredip artık çıldırma noktasına gelmişsinizdir.

shutterstock_98370575

2- “Belki ikiniz bir kaçamak yapsanız. Çocuksuz, romantik bir ortamda sorunları daha rahat konuşursunuz.” İyi de insan kendi evinde birbirine tahammül edemezken, baş başa bir iki gün geçirme önerisini duymak bile çok sinir bozucu…
3- “Yuvayı yapan da, koruyan da kadındır.” Böyle bir önermeyi duyduğunuzda omuzlarınıza binlerce ton yüklenmiyor mu?
4-Sırada daha çok ebeveyn ya da akrabalardan duyabileceğiniz bir cümle var. “Bizi el âleme rezil etme!” Sizin hayatınızın alt üst olmasının hiçbir önemi yok, konu komşu daha öncelikli…

shutterstock_86606719

5- “ Çocuklarını düşün, onların geleceği için katlanman lazım.” Gerginlik olmayan bir ortam mı yoksa birbirinin gölgesine kurşun sıkan anne babanın yanında bir yaşam mı? Bazen çocuklar yetişkinlerden daha makul düşünebiliyor. Hem on yıl sonra çocuklarınıza “siz olmasaydınız bu evliliğe katlanmazdım.” ağırlığını yaşatmanın bir mantığı olabilir mi?
6- Sorunları uzmanlara danışarak çözme kültürü olmayan toplumda yeni yeni dillendirilen bir öneri daha var.” Evlilik terapisine gitmeyi deneseniz?” Zaten erkeklerin büyük çoğunluğu terapinin faydalarına inanırmış gibi…
Tüm bunlara karşı sükûnetinizi koruyabilirseniz öncelikle güçlü bir kişiliğiniz olduğuna kanaat getirin. Çevrenizdekileri de anlamaya çalışın. Her dağılan evlilik, diğerleri için kendileriyle hesaplaşma penceresini aralar ki; bu çok arzulanan bir şey değil.

shutterstock_71264713

Önerilerin bir sonuç vermediğini gören yetişkinlerin size söyleyeceği son cümle:” bu hayat senin, doğru bildiğini yap. Sadece, benim senin için ne yapabileceğimi söyle yeterli.”
En azından sizi duydular…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın