Zilli Zarife’nin Annesi ile İmtihanı…

0

Çoktandır sesi soluğu çıkmıyor Zilli Zarife’nin. Yaz tatili sonrası ortaya çıkan faturalar, tüm ailenin dünyevi zevklerden elini ayağını çekmesine neden oldu. Hem zaten Zarife’nin yaşadığı sitedeki arkadaşlarıyla aşık atma şansı da pek yoktu. Bir kısmı çalışıyor, diğerleri de mesaiye gider gibi geziyor. Buna ne cüzdan, ne de can dayanır.

ateşli çocuk

Sağ olsun bu seneki grip virüsü zaten evin tüm bireylerini 4 ay içinde en az üç kere ziyaret etti. Aşıymış, antibiyotikmiş hikâye… Zarife bir sabah kalkıyor, küçük ateşli, okula göndermiyor, bu sefer büyük okuldan hasta geliyor. Bir de üzerine adam işyerinden arayıp “kolumu kaldıramıyorum.” diye sızlanıyor. Her şey de bir hayır vardır derler ya, Zarife de bu süreçte taze zencefilli, karanfilli iksirler üzerinde uzman kesildi.
Derken okullar tatile girdi. Ailenin bir yere gitme şansı olup olmadığı bile daha konuşulamadan Zilli Zarife’nin ailesi “torunları özledik, geliyoruz! “ diye aradılar. Torunlar havaya uçtu, damat ise bu duruma dünden razı… Ya Zarife? Annesi ile babasını göreceği için çok mutlu ama yine bir imtihan süreci başlayacağı endişesi yüreğini sıkıştırıyor.

shutterstock_143596861 (1)
İmtihan süreci diyoruz, çünkü çarşafların katlanma stilinden, çocukların konuşma tarzına, bulaşık makinasının performansından eşinin işteki durumuna kadar her şey denetlenecektir. Annesinin sesi daha gelmeden kulaklarında yankılanmaya başlar. ”Sen çocuklara çok yüz veriyorsun.” “Kocana neden yemek sonrası meyve soymuyorsun?” “Çok masraf yapıyorsun azıcık tutumlu ol.” “Çalışmayı bırakmasaydın ama beni dinlemedin ki…” “Ne kadar borcunuz var?” “Dolaplar almış başını gidiyor biraz tertipli ol.” vb…
Öte yandan “aferine koşmadan” ebeveynlerin sağlık sorunlarını en aza indirgeme çabası da var. Üstelik bu dönem tam da sömestr tatiline denk gelmiştir. Bir yerlere kaçamasalar bile evde 4 yıldızlı otel atmosferi yaratma hayalini kurmuştur Zarife… 5 Yıldızlı olamaz çünkü evin içinde kapalı havuz olmasının ihtimali düşlerde bile sıfırdır.
Korkunun ecele faydası yok. Beklenen an gelir kapı çalar. İşte buradalar. Sağ salim hem de mutlu… Biraz görme, biraz bacak problemi var ama olsun. Çözülmeyecek sorunlar değil. Ama daha kapıdan girer girmez annesinin gözündeki o “eleştirel bakışı” görünce Zarife dağılır. Bilir ki “artık ve her zaman” patron annesidir! İlk gün arıza yaşanmaz ama sabah uyandığında evdeki çamaşır suyu kokusu onu çocukluk yıllarına götürür. Mutfaktaki çatal kaşık ve bardaklar sıraya dizilmiş temizlik kampına girmiştir. Zarife sayılı gün deyip itiraz etmemeye kararlıdır.

shutterstock_107816027

Özlem giderme, sağlık sorunları için çözüm yollarının belirlenmesi derken korkulan an gelmiştir. Hesap günü! Kırk yaşının çoktan deviren Zilli Zarife annesinin soru ve eleştiri bombardımanı karşısında nedense kendisini savunmasız bir çocuk gibi hisseder her zaman… Aslında bu imtihanın sorularını yıllar içinde ezberlemiştir…
“ Bu çocuk okuyacak mı? Çok serbest bırakıyorsun…”
“Para biriktirmeye başladın mı? Bir kadının her zaman kenarda köşede birkaç kuruşu olmalı!”
“Kocanla aran nasıl? Sakın adamı boş bırakma etrafta çok kadın var!” (Ne demekse?)
Sorulara yanıt vermekte bir sorun yok aslında ama iş yorumları karşılamaya gelince Zarife’nin kalbi sıkışıyor. Kafasındaki “Hain evlat Ökkeş” ile mücadele etmek de çabası…
Bu kadarla da kalınmaz, bir de yakın çevre içinde yaşanan sorunların günde en az 5 kez dillendirilmesi var. Kardeş, hala, amca, dayı, yeğen, kuzen ekseninde dönen anlamsız hikâyeleri takip etmek, üzerine bir de yorum yapmasının beklenmesi Zilli Zarife’nin kapasitesinin çok üstündedir. Derin nefesle alınarak geçirilen 8 günün sonunda Zarife tüm cesaretini toplayıp annesine bu kadar çok “sorunu” aynı anda düşünüp nasıl bu kadar sağlıklı olabildiğini sordu. Çünkü kendisi ikiden fazla konuyu dert ettiğinde nefes alamıyor, uyuyamıyor ve yıpranıyordu. Aldığı cevap tam bir hayat dersiydi… ”Aman ben bunları sana, ona buna anlatıp sonra dizilerimi seyrediyorum. Ben deli miyim her şeyi kafama takayım…”

Annesi bir kez daha Zilli Zarife’ye ayar vermişti. Bırakın ev, aile düzeni gibi karmaşık konuları, Zarife daha hangi konuyu kafaya takıp takmaması gerektiğinin bile farkında değildi. Aldığı dersi hemen kullanıma soktu ve ailesinin ziyaretinin kalan kısmı daha rahat geçti.
Şimdi Zilli Zarife’ye sorsanız tatilde ne yaptın diye, alacağınız yanıt;” Ay şekerim çok güzel geçti, büyük aile olmak çok keyifliydi. Dağa gidemedik ama olsun…” yalanını duyarsınız

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın