Zihin Kaslarınızı Nasıl Geliştirirsiniz? Cevap; Düzenli Egzersiz

0

Son 15 yılda yapılan araştırmalar bedensel aktivitelerin beyni bir çok yönden desteklediğini gösteriyor. Adeta anti aging etkisi var. Haftada bir kez yaptığınız egzersiz beyni hem ruhsal hastalıklardan hem de yaşa bağlı küçülmeden koruyor. Beynin gelişiminde en etkili spor  kardiyovaslüler egzersizler, ayrıca koşu bandında koşan kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda hafıza testlerinde daha başarılı oldukları görülüyor.

Özellikle zorlayıcı egzersizler; hücre oluşumunu tetikleyen BDNF proteini, dopamin ve beyin hücrelerini artıran adrenalin salgılanmasını artırıyor.

Beyin kapasitesi yaş ile beraber düşüyor, 30 ve 90 yaş arası sağlıklı yetişkinlerde bile bu düşüşün % 15 olduğu biliniyor.

koşu2

Hafızanızın keskinleşmesi ile egzersiz arasında doğrudan etki var, çünkü yapılan egzersiz ile beyindeki yeni mitokondriyal büyüme beyin hücrelerini canlandırıyor.

İnsanların isimlerini hatırlamakta zorlanıyorsanız sorun beyninizin temporal lobunda, işitsel algıyı yöneten ve uzun dönem hafızayı kontrol eden bu bölümde hipokampus bulunuyor. 30 yaşından itibaren küçülen bu bölge yeni şeyler öğrenmeyi azaltıyor. Egzersizin diğer faydası da bu bölgenin güçlenmesi oluyor.

1 yıl boyunca haftada 2 kez ağırlık çalışması yapan ileri yaşta kadınların zihinsel testleri, yapmayan yaşıtlarından daha iyi sonuçlanmış.

yoga15

Günde 20 dakika Hatha Yoga yapmak hafızanızı ve odaklanmanızı artırıyor. Baş aşağı köpek duruşu, beyne temiz kan akışını artırdığı için düşünceleriniz keskinleşiyor.

Uzmanlar depresyon ile vücuttaki enflamasyon arasında ilişki olduğunu, hareket etmenin mutluluk hormonu olan endorfin salgılattığını bunun da vücutta antienflamatuar etki yaptığını belirtiyor.

Spora nereden başlarsanız başlayın, günde 30 dakika büyük kas gruplarını çalıştıran koşma, yürüme ya da merdiven çıkma egzersizlerine vakit ayırın.

Problem çözme becerilerinizin gelişmesi, karar mekanizması, hafıza, muhakeme ve planlama becerileri için beynin ön lobunun çalışması gerekir. Düzenli egzersiz ön lobda yaşla gelen küçülmeyi yavaşlatıyor.

spor5

Beyincik yani serebellum beynin denge merkezi; koordinasyon, hareket etme, dil yetisi ve dikkat gibi bilişsel alanları yönetiyor. Yapacağınız denge hareketleri ile beyinciği uyarabilir ve konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz.

Tabii her şeyin aşırısında olduğu gibi, egzersizin aşırısı da zararlı…fazlası stres hormonu kortizolü aşırı salgılatıyor, bu da yeni hücre oluşumunun azalmasına yani depresyone yol açıyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın