Zeytinyağını Nasıl Bilirsiniz ?

0

Zeytinyağı tarih boyunca  sadece besin olarak değil hastalıkların tedavisinde, dinsel törenlerde dahil olarak birçok alanda kullanılmıştır.

zeytinyağınınyararları

Zeytinyağını nerelerde kullanabilirsiniz;

  • Cilde yapışmış boyayı çıkartmak için veya elinize tipeks yapıştığında ; sızma zeytinyağını bir pamuğa damlatarak yağlı boyayı çıkartabilirsiniz.
    Kirlenmiş mobilyaları temizlemek ve tozunu almak için; 1/4 bardak beyaz sirkeye, 1 çay kaşığı zeytinyağı ile 1 çay kaşığı su ekleyip karıştırın. Toz bezini bu karışıma batırarak tozları alın.
  • Fayans, parke ve granitlerin temizliğinde; yeri süpürdükten sonra bir beze veya paspasa bir kaç damla zeytinyağı ile bir kaç damla limon suyu damlatarak yerleri silin. Geride kalan tüm tozları toplamış olursunuz.

zeytinyağıkullanımı

  • Antika mobilyaların restorasyonunda, onarma, pastan arındırma ve parlaklık vermede kullanabilirsiniz.ileri ve elmasları parlatmak için yumuşak bir bezin üstüne zeytinyağı dökerek incileri ve elmasları bununla ovun, bezin kuru kısmıyla parlatın.
  • Bıçakların bakımı, korunması ve keskinliğinin arttırılmasında da etkili; yıkadıktan sonra, bir parça zeytinyağı ile bıçakları yağlayın, birbirlerine sürterek bileyin. Paslanmaya karşı korumuş olursunuz.
  • Doğal müshil olarak; bağırsaklarınızı rahatlatmak için bir çorba kaşığı zeytinyağına, orta büyüklükte bir limon suyunu karıştırarak sabah aç karına için.

zeytinyağınınfaydaları

  • Kızartma tavalarının bakımında; her temizlemeden sonra tavayı elde yıkayıp kuruladıktan sonra kağıt havluya damlattığınız bir kaç damla zeytinyağı ile ovun.
  • Midede kalkan görevi de var. Alkolün kana karışmasını geciktirmek için yemeğe çıkmadan önce 2 kaşık zeytinyağı için.
  • Soğuktan donmalarda tıbbi müdahalenin mümkün olmadığı yerlere kamp için giderken 30’ar gram zeytinyağı, amonyak ve nane yağını bir şişede karıştırın. Donmuş bölgeyi ılık hava ile temas ettirip, yağı ovarak donan bölgeye yedirmek fayda sağlar.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın