Zayıf Kalabilmek Şans mıdır?

0

Zayıf kalmayı başarabilen insanlara hep imrenmişimdir, ne kadar şanslı olduklarını düşünüyorum. Vücut yapılarımızın farklı olması kaderimiz mi, yoksa onlar daha bilinçli mi?
Kabul edelim, bu sadece şans meselesi değil, zayıf kalmayı başarabilenler ciddi çaba sarfediyor.Zayıf insanların düşünceleri, alışkanlıkları ve yaşam şekilleri kilolulardan farklı oluyor.

kilo

Çevremde zayıf olan arkadaşlarıma baktığımda farklılıklarımızı görüyorum. Öncelikle kontrolleri yüksek, yemek seçimlerinde dikkatli davranıyorlar. Gerçekten aç değillerse yemiyorlar ve tabaklarındakini sonuna kadar bitirmiyorlar. Besin değeri olmayan kalorili gıdalardan uzak durup kilo aldıklarında önlem olarak yediklerini azaltıp, spor yapmayı artırıyorlar. Yeme alışkanlıları bilinçli ve duygusal açlıkla baş etmeyi öğrenmişler.
Yıllar boyunca kilo vermeye çalışıp beceremeyen biri olarak artık şunu anladım “zorluklarla baş etmeyi bilmiyorum”. Tatlı istediğimde paylaşmıyorum, kaçamak yapmadan duramıyorum, duygusal açlıkla baş edemiyorum, spor yapmayı sevmiyorum her zaman bir bahanem var, motivasyon sorunum var ve öğünlerimi atlıyorum.
Şimdi bu iki grubu karşılaştırınca tekrar düşünüyorum, onlar mı şanslı ben mi kolay vazgeçen birisiyim…Cevabı ortada, ben kolay yolu seçip diyetten kaçıyorum.
Peki ne yapmalı, hemen vazgeçmeden düşüncelerimizin yemek üzerindeki davranışlarımıza yön verdiğini bilerek, düşüncelerimizi terbiye etmeliyiz. Diyete başlama ya da diyet sırasında olumlu düşüncelere yönelmeliyiz, aklımıza gelip de sabote eden düşüncelerde farkındalık sağlamalıyız.

kilo12

Bizi rahatlatan bazı fikirlerden kaçınmak gerekiyor, “ Azıcık yesem ne olur ki”… Oysa çok şey olur, canımız daha fazlasını çekebilir ve diyeti bozabiliriz. Aslında her şey zihnimizi eğitmekle başlar, zarar veren düşüncelerden kurtulmak ve aklımızdaki düşüncenin güçlenmesi için, aynı düşünceyi sık sık tekrar etmek gerekiyor.
Neden kilo vermek istediğimizi kendimize hatırlatabiliriz, bunu özellikle diyetimizi sabote eden düşünceler aklımıza geldiğinde tekrarlamak iyi bir çözüm olabilir. Belki doğrusu “Ölmeden önce diyet ve spor yapmak için 50 neden” adlı bir liste yapmak ve bunları aklımıza yazmak, denemekten zarar gelmez.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.