Kadınlar Neden Mutsuz Oluyor?

0

Geçen zaman, kadınların aleyhine mi çalışıyor. Artık kendini dünyaya kanıtlamış, özgürlüğünü ele almış, maddi bağımsızlığını kazanmış kadınlar neden mutsuz düşündünüz mü? Ya da “Ben de bir kadınım, evet her şeye sahibim ama hala neden mutsuzum bilmiyorum” diye soruyor musunuz?
Eskiden sadece aile, çoluk çocuk düşünen kadınlar günümüzde artık aşk, para, kariyer, cinsel benlik, özgürlük, aile, çocuk derken hayatları çok yoğun ve karmaşık bir hal aldı. Ve kaçınılmaz sonuç; Depresyon…

mutlu56

Dünyada yapılan araştırmalarda ortaya çıkan gerçek, kadınlarda en sık, hatta ilk sıralarda görülmeye başlayan hastalık depresyon ve neticesinde fazla sayıda tüketilen antidepresanlar. Biliyor musunuz ki, yapılan araştırmalarda depresyon erkeklerin  şikayet listesinde onuncu sıralarda.
Önceleri, gelecekten beklentisi iyi bir eş ve çocuk olan kadınların, artık hayallerinin  sonu yok . Beklentiler arttıkça şikayetler, sızlanmalar, kaprisler tavan yapıyor. Elde ettiğinden şikayetçi , memnun olmayı kabul etmeyip, daha fazlası için  hep sızlanıyoruz. İyi bir okul isteyip kazanıldığında, evlenmek isteyip yuva kurulduğunda, iyi bir iş isteyip çalışıldığında, çocuk isteyip anne olup da kendisi bakamadığında, kariyer isteyip terfi ettiğinde, çalışmak istemeyerek evde oturduğunda, evdeyken işte, işteyken evde olmak istediğinde…beklentiler çeşitli. Saymakla bitmeyecek sonu gelmeyecek sızlanmalar, her isteği yerine geldiğinde bundan mutsuzluk bulma çabaları.

mutlu52

Aslında bunun tek sebebi var, kadınların doğasındaki büyük sorumluluk bilinci. Hiçbir şeyi eksik yapmama, her yere her şeye herkese yetişme çabası. Daha iyi eş, daha iyi anne, daha iyi yönetici, her yaptığının daha iyisi.
Aşık olup ilişkisi kötüye giden kadın, bunu işine ve diğer sosyal ilişkilerine de yansıtıyor. İşte başarısız ise, bunu özel hayatına yansıtıyor. Sorumluluk saplantısı; yani her şeyi dört dörtlük yapma, eksikleri, yanlışları önce hep kendinde arama, kadınlarda hırsın atak yapmasına sebep oluyor. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, fazla yapılan hırs da huzurlu ve dingin bir yaşam için tehlike sinyali veriyor.
Sorumluluk bilincinizi dozunda ve yerinde kullandığınızda çok faydasını göreceksiniz. Ne kadar göreviniz olarak görüyorsanız, unutmayın ki mutlu olmak için bencil olmak da diğer bir görevimiz. Biraz bencil olmanın kimseye zararı olmaz…Bencil olmayı yanlış anlamamak gerekir, iyi yaptığınız şeylerle gurur duyup övünmenin ve bundan güç almanın nesi yanlış olabilir? Bu özellik, sizin daha çabuk mutlu olmanızı ve ruhsal bunalımlara kolay girmemenizi sağlayacaktır.

mutlu11

Kendinizi çok eleştirmeyin ve yaptıklarınızı çok fazla sorgulamayın. Yapılanlarda ve yaşananlarda olumsuzlukları görmek yerine, ilk önce olumlu yönleri sıralamayı deneyin. Düşünün, ister misiniz mutsuz ve negatif enerji veren biriyle yaşamayı?
Aynaya baktığınızda önce derin bir nefes alın ve sonra kendinize gülümseyin. Neler başardığınızı hatırlayın ve neler başarabileceğinize odaklanın.
Önce siz mutlu olun, kendinize mutlu olmayı öğretin. Bu yüzyılda modern kadın olarak yaşamak zor, ama inanın sizin için değil. Ruhunuz için biraz çaba ve biraz gayret ile haplar çöpe….

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.