YouTuber, Bulut Hesaplama Uzmanı,Robot Koordinatörü…İşte Yeni Meslekler

0

Çocukların cep telefonları, tabletler ya da bilgisayarlarla çok zaman geçirdiğinde endişeleniyoruz. Onların daha az sosyal olduğunu, yeterince fiziksel aktivite yapmadıklarını düşünüyoruz. Üstelik bu endişe sadece bize özgü değil. Dünyanın hemen her yerinde benzer kaygılar dillendiriliyor.

Öte yandan dünya ekonomisi de bu alanda atılan adımlarda, geliştirilen teknolojilerde şekilleniyor. Eskiden bir çok meslekte insanların yerini robotlar alacakmış dendiğinde, “biz göremeyiz herhalde” diye düşünürdük. Ancak bilimde ve teknolojide öyle hızlı yol alındı ki robotların yanında adını daha yeni duyduğumuz meslekler türedi.

Artık gençlerin gelecekte yapmak istediği meslek listesinde öğretmen, doktor, avukat, mühendis gibi klasiklere pek rastlanmıyor. Şimdilerde,

3 D Yazıcı Mühendisliği

Endüstriyel Bilgisayar Mühendisliği

Veri Güvenliği Uzmanlığı

Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Robot Koordinatörlüğü

Bulut Hesaplama Uzmanlığı

Endüstriyel Veri Bilimciliği gibi mesleklerden söz ediliyor.

Dünyanın en çok gelişen şirketlerinin de bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösterdiğini düşününce bu mesleklerin adını daha sık duymaya hazır olmalıyız. Zaten sosyal medya gençler için bir gelir kapısı haline gelmiş durumda.

Öyle ki İŞKUR dünya devi Google ile işbirliği yaparak gençlere  “YouTuber” olmanın yollarını gösteren  eğitimlere başladı. Bu eğitimle gençlerin, dijital becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.  Türkiye’de takipçi sayısı 2 milyona kadar ulaşan “YouTuberlar” var ve bunların aylık gelirleri 10 bin ile 30 bin lira arasında değişiyor. YouTube kullanıcılarının çoğunluğunu lise ve üniversiteli gençler oluşturuyor.

Çocuklarımızın akıllı cihazlarla fazla vakit geçirmelerinden duyduğumuz endişenin yanına onların nasıl bir geleceğe büyüdüklerini anlama çabasını da eklemenin zamanı geldi galiba.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın