Yorgunsanız Nedeni Var

0

Etrafıma bakıyorum herkeste bir yorgunluk var. Adına ister bahar yorgunluğu deyin ister başka bir şey sonuçta fiziksel ve psikolojik yaşam kaliteniz düşüyor.

Yorgunluğun nedeni uykusuzluk veya stres kaynaklı değilse aşağıdaki nedenler size tanıdık gelecek.

Midedeki zararlı bakteriler;

“Helikobakter pilori” gibi  zararlı bakteriler derin uykuyu önler.  Bu bakteri mideyi istila ederek koruyucu mukus tabakasını yok ederek ülser veya mide zarında küçük yırtıklara karşı savunmasız bırakır.  Midenin salgıladığı asit uyurken özofagusa doğru gelerek boğazda ekşi bir tat olur, bu da derin uykuyu önler.

Antibiyotikler ve asit azaltıcı ilaçlar ülseri tedaviye yardımcı olur. Uykudan önce asit giderici ‘antiasit’ ilaç kullanarak reflüden korunabilirsiniz.

Sabah kahvesi;

Sabahları kahve veya çay içmeyi kim sevmez?  Bir yandan da uyanmak için işimize yarıyor. Ama fazla  kahve tüketmek  uyuyan metabolizmayı hızla çalıştırır. Üstelik  kafein su kaybına da neden olur. Tüm gece su içmediğiniz için sabahları su kaybı yaşamak normaldir, ancak başka içecek tüketmediğinizde kahve daha çok su kaybına neden olur ve enerjiniz azalır. Bunu önlemek için kahvenizle beraber dolu bir bardak su için.

Balgam oluşumu;

Oksijeni burundan alıp ciğerlere doğru yollayarak vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlarız. Eğer balgam probleminiz varsa uyuduğunuz zaman burundan ciğerlere oksijen geçişi zorlaşır. Ağızdan nefes alırsanız kandaki oksijen seviyesi düşer ve  yorgunluk başlar.

Rahat kıyafetler ve yanlış renkler;

Ne ilgisi var diyeceksiniz ama bulgular ilginç; rahat kıyafetler hımbıl durmaya neden olarak eklemleri ve kasları zorlar. Vücudunuza oksijen dağıtmak için daha çok çalışırlar. Doğru giyim  ise eklem ve kasları yormadan sağlıklı nefes almanızı sağlar.

Kıyafetlerinizin rengi de mühim; lacivert, siyah ve kahverengi uyku getiren melatonin salınımını tetikler.

Enerjinizi artıracak renkler tercih ederek yorguluktan uzaklaşabilirsiniz.   Kırmızı  aktif olmak için doğru renktir. Kan akışını hızlandırır, böbrek üstü bezlerini harekete geçirir.

Beyaz giysiler,  beyindeki mutluluk hormonu olan serotonin seviyesini yükseltir, uyku hormonu melatonin salınımını bastırır. Sarı renk iyimserliğe teşvik eder ve özgüven sağlar.

Ayrıca gizli idrar yolu enfeksiyonları, gece çalışmaları ya da vardiyalı çalışmaların  vücuttaki hormonal dengeleri bozması, sağlıksız beslenme, adet dönemlerinde demir kaybının yarattığı kansızlık, organ yetersizlikleri  ve besin intoleransı da yorgunluğa yol açar.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın