Yılın Rengi Marsala, Şarap Kırmızısı Bu Yıl Olmazsa Olmaz…

0

Binden fazla renk yelpazesi ile ofset baskı sisteminde her rengin diğerine karşı nasıl tepki vereceğini ölçümleyerek bu veriyi oluşturan ve moda dünyasına ilham veren Pantone, 2015 yılının trendlerine yön verecek rengi “Marsala” olarak belirledi.  İçinde kök renklerini çağrıştıran kızıl ve kahve tonların da barındıran 18-1438 kodlu renk tonu asalet ve zenginliğe vurgu yapıyor.

marsala17

Marsala, adını ünlü Marsala şarabından alıyor. Marsala, Sicilya’nın batısında bulunan bir liman şehrinin adı aynı zamanda. Burada üretilen şarabın namı şehirden öteye gidince renge adını veren de şarap olmuş. Uzun deniz yolculuklarında bozulmasını engellemek için içine az miktarda brandy katılması ile oluşmuş. Tatlı bir şarap olan Marsala, yemeklerde, özellikle tiramisuda tercih ediliyor. Rengindeki o hafif bakırımsı kahverenginin sebebi de brandy den geliyor.

Sonbahar ve kış aylarına çok yakışan “şarap kırmızısı” rengi olan Marsala gerçekten büyülü bir renk. Ilık, huzurlu bir duruşu, bir çok özel renkle de kombinlenebilir özelliği var. Ama oldukça baskın bir renk olduğunda dikkatli kullanmak gerekiyor.

marsala15

Parlatılmış donuk renkler bu tonu ön plana çıkarıyor. Siyah,mat gri veya lacivert gibi doğal tonlar veya hardal rengi gibi tamamlayıcı renklerle kombinleyebilirsiniz.

Özellikle iki ana renk olan siyah ve beyazın en yakın arkadaşı olacak ve neredeyse ayrılamaz hale gelecek marsala rengini basic beyaz bir tişörte eşlik eden bir pantolondan siyah stilettoların tamamlayıcısı olacak eteklere kadar her yere taşıyabilirsiniz.

Gündüzden geceye taşınan stillerin bir numaralı yıldızı olacak elbiseler, günlük stillerin vazgeçilmezi olacak bluzlar ve ofis stilinden sade bir akşam yemeğine kadar her mekana uyum sağlayabilecek pantolon ve eteklerle bu renge dolabınızda büyük bir yer açmaya hazır olun…

marsala12

Moda ve kozmetik sektörü de Marsala’yı çok sevdi. Burberry, Dolce & Gabbana, Zac Posen gibi moda devlerinin 2015 koleksiyonlarında hemen yerini aldı. M.A.C ve Sephora gibi milyonların makyaj alışkanlıklarına hükmeden markaların koleksiyonlarına da ilham kaynağı oldu.

Makyaj stillerinde özellikle oje ve ruj ikilisine makyaj çantanızda hemen yer açmalısınız. Günlük stilinize biraz heyecan katmak için tercih edeceğiniz çarpıcı bir ojeyle kusursuz ellere kavuşabilir ve stilinizi tamamlayabilirsiniz. Gece dışarı çıkarken ise koyu dudakların etkisine kapılıp dudak şeklinizi kusursuz bir şekilde ortaya çıkartacak derin bir ruj tercih edebilirsiniz.

marsala13

Bu şahane rengin en çok yakıştığı parçalardan ikisi de ayakkabı ve çantalar. Çok sade bir kombini zenginleştirmek için Marsala renginde bir çanta veya ayakkabıya dolabınızda yer açın.

marsala14

Trend avcılarına göre, Marsala renginin seçilmesinde en büyük etken yükselişine devam eden Bohem akımı gösteriliyor. Baharat renklerinin ve kahve bazlı tonların daha çok Boho stilinde kullanılmasının hem moda hem de dekorasyon trendlerini ciddi biçimde etkilemesi bekleniyor. Renk trendleri öngörülerinde de kahve tonlarına doğru bir yöneliş olduğu ve önümüzdeki dönemlerde de bu renk skalasında tonların trend olacağı yazılıp çiziliyor.

marsala5

www.misskombin.com Marsala renginin değişik kombinasyonlarını sizler için hazırladı.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın