YenidenBiz Derneği : Yeniden İşe Başlamak İsteyen Kadınlara Destek …

0

Birçok kadın hayatının bir döneminde belirli sebeplerle iş hayatına ara veriyor. Özellikle yeni anne olanlar bir süre çocuğunu kendisi büyütmek istediği için mola alıyor. İki-üç yıl çocuğuna bakıp sonrasında anaokuluna verme düşüncesinde olsalar da ne yazık ki iş hayatı çoğu kadına adil davranmıyor.

Kalifiye bir kadın çalışan isterse en iyi okullardan mezun olsun, isterse deneyimi çok iyi olsun “iş hayatından uzak kaldıkları için” işveren tarafından tercih edilmiyor.

YenidenBiz Derneği tekrar iş hayatına dönmek isteyen kadınlara destek vermek için kurulmuş. Kurucuları; üst düzey yönetici seçme şirketi Egon Zehnder danışmanlarından Ayşe Güçlü Onur, Vehbi Koç Vakfı Arter İdari ve Mali İşler Direktörü Göknil Bigan, Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Didem Altop, bankacılık ve finans sektöründe uzun süre çalışmış Esra Akın ve Turkish Women’s International Network kurucusu Melek Pulatkanat…

yenidenbiz1

Gönüllü ağı 55 kişi olan derneğin veri tabanında 200 adet CV var. 30 yaş üzeri ve 10 yıl deneyimli kadınlarla şirketleri buluşturup iş imkanı sağlıyorlar. İş hayatına ara vermiş olan 30 kadını son 6 ay içerisinde işe yerleştirmişler.

İnsan Kaynakları çalışma grubu adaylarla birebir görüşüp rapor hazırlıyor. Bir talep geldiğinde şirkete uygun olanı seçiyor, gerektiğinde mentorluk ve koçluk yapıyor.

Aday geliştirme biriminde ise adaylara mülakat, CV yazma ve networking eğitimi veriliyor.

Özellikle kadın kotası olan uluslararası şirketler tarafından zaman zaman kadın çalışan bulmak için aranıyorlar. KOBİ’ler ve Sivil Toplum Kuruluşları da kalifiye işgücü olan kadınları düşük ücretle de olsa işe alabiliyor.

Derneğin projelerinden birisi kariyer ortası staj olarak bilinen “returnship” programı; bu programda şirketler iş hayatına ara vermiş 10 kadını stajyer olarak alıp 6 ay farklı rollerde çalıştırıyor. Sonrasında tam zamanlı olarak işe alabilecekleri bu programın Türkiye’de bir şirkette yeni başlayacağını belirtiyorlar.

yenidenbiz3

Siz de bu grupta yer alan kadınlardan biriyseniz önce kendinize güvenin. Güncel olun; CV ve Linkedin profilinizi güncelleyin ve tecrübelerinizden destek alın. İş çevreleriyle ilişkilerinizi koparmayın, göz önünde olmaya çalışın.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın