Güzel Yemek Yapmanın İpuçları…

0

Yemek pişirmek bir sanattır, ama kendinizden bir şeyler katarak, değişik yollar deneyerek mutfağı ve kendinizi zenginleştirebilirsiniz.
1. Biftek pişirirken; eti 10 dakika pişirdikten sonra marine edin, önceden bir –iki saat bekleterek elde ettiğiniz lezzetin aynısını sağlamış olursunuz.
2. Karalahana ve roka gibi yeşillikleri, buzdolabında buzlu suda 1 saat bekletirseniz acılığı azalır, salata kurutucusunda kurutarak daha çıtır olmasını sağlarsınız.
3. Sebzeleri yağ yerine suyla sotelerseniz hem daha sağlıklı hem de daha çıtır olurlar.Su miktarı tavanın dibini kaplayacak kadar olmalı ve sebzeler yumuşayana kadar kapağını kapalı tutarak pişirin.

sote

4. Soğanı sotelerken tavaya atacağınız bir tutam kabartma tozu, soteleme süresini yarı yarıya azaltır.
5. Yemeğinize lezzet ve protein eklemek için galeta unu yerine ince çekilmiş fındık kullanın. Peynirli ve beşamel soslu tariflerde ise toz badem kullanın.
6. Parmesan peynirinin kurumuş kenarlarını atmayın, bütün olarak çorbanıza atın, servisten önce tencerenin içinden alın.
7. Bol tereyağı ve peynir kullanmadan da krema kıvamında makarna sosu hazırlayabilirsiniz.Oda sıcaklığında bir yumurtayı makarnanın üzerine kırıp, makarnanın haşlama suyundan koyarak çok iyi karıştırırsanız lezzetli olur.

makarna7

8. Çiğ yemek istediğiniz karalahana ve benzer yeşillikleri salata sosuyla iki dakika ovalarsanız hem yumuşar hem de tadı iyi olur.
9. Fazla yağ eklemeden yoğun dokulu browni hazırlamak isterseniz, tarifteki sürenin üçte ikisi kadar fırında tutun. Sonra tepsinin altına bir havlu koyarak buzdolabında bekletin.
10. Daha önce pişirmediğiniz bir sebzeyi denemek isterseniz biraz zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyerek, önceden ısıtılmış 200 derece fırında yumuşayana kadar pişirin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın