Yeme Alışkanlığınızı Değiştirerek Kilo Vermek Daha Kolay

0

Lezzetli yemek kültürümüz nedeniyle yemekten vazgeçemeyen ve bunun doğal sonucu olan kilo ile karşı karşıya kalan biz kadınlar için, diyetten daha kolay başka bir çözüm var. Aslında hiç kimse kendisine hangi zamanda neyi, ne kadar ve nasıl yapması gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmaz. Diyetlerde de genel tema hep bir listeye bağlı kalmak. İşte o liste olmadan sadece kendi özgür irademizle ve şu birkaç noktaya dikkat ederek çok daha başarılı olabiliriz.
1. Stresliyken, üzgün veya öfkeliyken ilk tercihimiz hep karbonhidratlı gıdalardan tüketmek oluyor. İşte burada ilk elimizi attığımız şeyin karbonhidratlı koca bir sandviç, şekerli tatlılar veya hamur işleri gibi gıdalar olmamasına dikkat etmemiz şart. Elimizden onu bırakıp bir kase yoğurdun içine istediğimiz meyvelerden koyarak veya kocaman bir salata tüketerek gidermeye çalışmak daha doğru. Yoksa alacağımız karbonhidrat bir anda rahatlatacak serotonini salgılayabilir ki bu çok kısa vadeli bir çözüm olacaktır. Hemen sonrasında kan şekeri hemen düşecek, ardından tekrar acıkacağız ki bu daha da mutsuz olmamıza sebep oluyor. Yani stres altındayken, sinirli ve üzgünken yediğimize çok dikkat etmeliyiz.

yemek27

2. Bir Türk geleneği olarak et yediğimizde doyduğumuza inanıyoruz. Aslında yediğimiz et miktarını azaltıp, azaltılan tutar kadar sebze yemeyi artırırsak hem kilo hem sağlık için çok daha verimli olur. Ette sevdiğimiz baharatları, yanında tüketeceğimiz sebzeyle de kullabiliriz. Sebzeleri de baharatlarla marine edebilir, buharda yada ızgarada pişirebiliriz. Hem lif hem vitamin yönünden sağlık için çok daha faydalı olacaktır. Et tercihimizi de kırmızı et ve beyaz et olarak mutlaka çeşitlendirmeliyiz. Balık veya tavuk etinin ağırlığı biraz daha fazla olmalıdır. Yani et miktarını azaltıp, sebze oranını artırıyoruz.
3. Masamızdaki salata tabağını büyük, yemek tabağını küçük tutmalıyız. Gerekiyorsa mutfağımızdaki büyük yemek tabaklarını ortadan kaldırıp daha küçük tabaklar yerine koyalım. Tabakta yemek bırakmama, çocuğunun artan yemeğini yeme gibi bahaneler sadece kilolara artı katkı yapar, yoksa denildiği gibi arkamızdan ağlamaz. Yani tabağımızı ve içindeki yemek miktarını küçültüyoruz. Salata tabağı ise çok yağ koymamak kaydı ile istediğimiz büyüklük de olabilir.

salata14

4. En önemli noktalardan biri “Asla hızlı yeme”. Yapılan çok ciddi araştırmalar göre hızlı yemek yiyenler yavaş yiyenlerden çok daha fazla yiyor. Yavaş yediğiniz zaman beynimiz doyduğunu daha çabuk algılıyor ve doyma sinyalini gönderiyor. Özellikle biz kadınlar üzerimizdeki iş, ev, çocuk, eş ve aile sorumlulukları nedeni ile hep bir telaş içindeyiz. Bu nedenle vakit nakittir diye düşünerek hızlı yemek yiyerek zaman kazanacağımızı düşünüyoruz. Sadece 10 dakika daha geç kalksak masadan, ne kaybederiz ve 10 dakikada neyi kurtarabilirsiniz. Unutmayın önce biz değerliyiz. Yemeğimizi hızlı yemiyoruz, gerekirse dakika tutuyoruz “şu kadar zamanda yiyeceğim” diye,ayrıca daha uzun çiğniyoruz.
Bakın görün ne kadar az yemekle doyup mutlu olacağız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın