Yaz Boyunca Yıpranan Cildinize Doğru Bakımı Yapın

0

 

Kocaman bir yazı geçirdik, Eylül’ü de uğurladık. Yaz boyunca cildiniz doğal olarak denizden,klordan ve güneşten yıprandı. Havaların da soğumaya başlaması ile cildin içerdiği su miktarı da düşüyor.

Yaz döneminde deri nem kaybeder, özellikle yağ bezlerinin az olduğu kol ve bacaklarda kuruluk başlar. Eğer doğru nemlendirme yapmazsanız sonbahar ve kış aylarında soğuk ve rüzgar kuruluğu tetikler. Önce kaşıntı, ciltteki lipit bariyerler bozulunca da kızarıklık ve egzama oluşumu başlar.

cilt12

Kullanacağınız nemlendiriciler hem hassas cildinizi korur hem de cildin yapısını iyileştirir. Nemi cildin üst tabakasına hapsedip geçici olarak cildin bariyeri görevi yapıyorlar.

Normal ciltleri dengede tutmak için su bazlı nemlendiriciler kullanmalısınız.

Kuru ciltlere daha ağır yağ bazlı nemlendiriciler uygun olur.

Yağlı ciltlerde akne ve siyah noktalar fazla olduğundan cildin yağını uzaklaştıran yıkama ürünleri cildi kurutur. Yıkamadan sonra hafif ve gözenekleri tıkamayan nemlendiricileri seçmelisiniz.

cilt36

Hassas ciltler daha çabuk kızarır ve döküntüler oluşur. Asit içerikten kaçınmalı ve boya, parfüm içermeyen aloe veya papatya gibi yatıştırıcı etkili nemlendiriciler kullanmalısınız.

Olgun ciltler yaşlandıkça kurur, yağ salgılayan bezlerin aktifliği azalır. Yumuşak ve nemli olması için yağ bazlı, E ve C vitaminli, hem de kırışıklıkları azaltan Alfa hidroksi asitli kremlere yönelmelisiniz.

Cildinizi ne kadar iyi tanırsanız nemlendiricinizi ona göre seçersiniz. Kremin hafif hareketlerle yumuşak bir şekilde emilmesini sağlamalısınız, bu şekilde cilt kremin içindeki nemi rahatça emer. Sert hareketlerle gelen basınç  cildi erken yaşlandırır.

Evde doğal nem uygulaması için doğal zeytinyağını kullanın. Duştan yarım saat önce el,kol ve bacaklara masajla zeytinyağı sürüp, duştan sonra hafif bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

cilt35

Hindistan cevizi yağını yatmadan önce sürüp, sabah yıkanabilirsiniz. İçerdiği yağ asitleri iyi bir nemlendiricidir.

Süt; kuru ve kaşıntılı cilde iyi gelen anti-inflamatuar etkili ve rahatlatıcı özelliği var. İçindeki laktik asit ölü deri hücrelerini uzaklaştırıp cildi aydınlatır. Temiz bir havluya sütü emdirin, kuru ciltte 6-7 dakika bekletin. Diğer bir havluyu su ile ıslatıp hafifçe temizleyin.

Düzenli su içmeniz önemli, yoksa sadece dıştan nemlendirmenin faydası olmaz. Sıcak su ile değil ılık su ile duş yapın, nemlendiricili sabun veya duş jeli kullanın.

Banyodan sonra kurulanıp nemlendiriciyi sürün, nem böylece hücrelere hapsolur.


cilt37

Dermokozmetikler nemlendirici sorunlarınız için doğru tercih olur. Avene, Darphin, DDF ve Nuxe markalı ürünleri ezcanelerde rahatça bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın