Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat

0

Yaz ayları geldiğinde masalar da şenleniyor. Daha çok çeşit ve tatlar  artıyor. Bu kadar kalabalık arasında doğal olarak bir çok beslenme hatası yapıyoruz.

Patates ve sosis kızartması, yanında bir de bira eşlik ederse sıcak akşamların favori yiyeceklerindendir. Yaz aylarında en sevilen yemeklerden soslu biber ve patlıcan kızartmaları trans yağ içeriyor. Fırında zeytinyağı ile pişirerek hem kaloriyi azaltmış, hem de daha sağlıklı beslenmiş olursunuz

Yağlı ve hamurlu yiyecekler; aşırı sıcaklarda baş ağrısı, tansiyon ve yorgunluğa neden oluyor.  Ağır hamur işleri, hamur tatlıları ve kızartmalar gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor.  Kızartma yerine fırında pişirme, haşlama, ızgara veya buğulama yöntemleri ile mümkün olduğunca az yağ kullanın.

yazyemekleri

Diğer yandan  mangal sefaları, dostlarla yenilen uzun akşam yemekleri başlıyor. Buna sıcak ve alkolün eşlik etmesiyle  vücut zarar görüyor. Kilo problemlerinden, reflü ve karaciğer rahatsızlıklarından kurtulmak için ağır akşam yemeklerini  hafifletmek ve içkiyi azaltmak gerekiyor. Uzun ve geç  saatlere kadar yemek reflüyü iyice azdırıyor.

Yaz aylarında rengarenk meyveler çoğaldıkça aşırı tüketmeye başlıyoruz.  Fruktoz içeriği yüksek ve glisemik endeksi fazla olan meyveleri dikkatli tüketmek gerekiyor. Günlük vücudun 20-30 gram fruktoz ihtiyacı var. Ama kavun, karpuz, üzüm, incir derken bu şekerli meyveler kandaki yağı arttırıyor. Trigliserid ve ürik asit seviyesi yükselip, insülin direnci başlıyor. Bu nedenle meyveleri kontrollü tüketmek gerekiyor.

sağlıklıbeslenme

Vücut direncini arttırmak için taze meyve sebze tüketmeyi de ihmal etmeyin. Günde ve 4-5 porsiyon meyve ile 2-3 porsiyon sebze tüketimi bağışıklık sistemine gerekli olan vitamin ve mineralleri karşılamaya yetiyor.

Kapalı dondurmalar ayrı bir risk, fazla kalori içeren kremalı bu dondurmalar hem ağır hem de kilo almaya yol açıyor. En iyisi doğal meyve özlü dondurmaları tercih etmek oluyor.

dondurma

Süt, meyve suyu, soda gibi içecekler günlük sıvı tüketimine yardımcı oluyor. Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler, kafeinin yüksek diüretik etkisi nedeniyle iyi bir sıvı kaynağı değildirler ve su yerine tüketilmemesi gerekiyor.  Kafein idrar yoluyla vücuttan sıvı kaybına neden oluyor. Yaz aylarında sıvı ihtiyacı arttığı için kafeinli içeceklerden uzaklaşıp, yerine su tüketiminizi artırın.

Sıcaklığında artmasıyla ödem oluşma riski artıyor. Bu nedenle başta tuz olmak üzere turşu gibi gıdalar  ödem oluşturabileceğinden dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın