Yaşınıza Göre Nasıl Makyaj Yapmalısınız?

0

Yaş ilerledikçe yaptığınız makyajın da şekli ve tonları ister istemez farklılaşıyor. 20’li yaşlarda cesur enkleri tercih ederken, 30’larınızda daha yumuşak tonlara, 40’larınızda ve 50’lerinizde daha dingin tonlara geçiş yapmanız daha doğru oluyor.

Yirmili yaşlarda doğal makyaj ve açık tonlar kullanın. Bronz tonda allıklar doğal görünüm verir. Göz makyajında canlı tonlar tam bu yaş göre, farlarda kum beji ve toprak tonlar hoş durur. Göz makyajını hafif yaptıysanız dudakları belirginleştirin, ya da tam tersini uygulayın.

Otuzlu yaşlarda gözlerde canlı renkleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Dudaklarda parlak renkler, bronz ve şeftali tonlarda allıklar seçmelisiniz. Dudak etrafını belirginleştirmekten ve takma kirpiklerden kaçının. 35 yaşından sonra da gözlerde çok canlı tonları tercih etmeyin.

Kırklı yaşlarda artık göz kapakları düşmeye ve cilt çizgileri görülmeye başlıyor. Mineral pudralar ve mat renklere yönelmelisiniz. Allıkta şeftali ve broz tonlara devam edin. Göz makyajında parlak farlar yerine su bazlı mat olanları seçin. Kahve ve gri tonlarda gölge iyi durur.

Ellili yaşlarda çizgiler tam anlamıyla belirgindir. Bunu öne çıkaracak makyajdan kaçınmanız gerekiyor. Şeftali tonlarda allık, gözaltlarına kapatıcı sürmelisiniz. Dudak makyajında yine şeftali, kahve ve toprak tonları kullanın. Kaş altlarına hafif bir aydınlatıcı ile kirpikleri hafifçe kıvırıp rimellemek yeterli olur. Canlı tonda ojelerden de uzak durun.

Her yaşın kendine özgü bir güzelliği var, en iyisi de doğallıktan vazgeçmemek gerekiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın