Yaşam Koçluğu Tırtıldan Kelebeğe Dönüşümdür.!

0

 

Yaşam Koçluğu, yaşam ile hayaller arasındaki boşluğu kapatan ve başarınız için büyük önem taşıyan iyi iletişime dair zorunlu ve temel becerileri öğreten bir süreçtir.

Kendi yaşamınızda ve başkalarının yaşamlarında bir değişiklik yapmak istiyorsanız Yaşam Koçu olun.!

Başarıya giden ilk adım, yapmayı amaçladığınız şeyin ne olduğunu bilmektir.!

Herkesin bir koçluğa başlama hikayesi vardır…

2010 yılında beni yaşam koçluğuna girdap gibi çeken de daha iyisine ulaşmak, yaşamak ve yaşatmak felsefesi oldu.

Aslında iyi bir işim vardı. Özel bir bankada Krediler Bölümünde yönetici olarak çalışıyordum. 20 yıllık Bankacı olarak şöyle düşünüyordum ; Bankacıysam bankacı gibi yaşayacak ve iş hayatımı bankacı olarak bitirecektim.!

yaşamkoçu

Bir gün bankada masamda otururken kendime ‘’ Beş yıl sonra nerede ve ne yapıyor olacaksın ? ‘’ diye sordum. Aslında bu soru sıkı bir koçluk sorusu ama ben henüz bilmiyordum.! Bende kelimenin tek anlamıyla deprem etkisi yarattı bu soru. Düşündüm, hayal ettim ve hayal ettiğim yerden mutlu olmadığımı fark ettim. Yani beş yıl sonra aynı iş hayatını yaşayacak olmam içimi kararttı bir anda.! Ve bir zaman sonra ayrılma kararı aldım.

Enerjimi beni daha iyi hayat şartlarına götürecek yolda harcayabilirdim.

Böylece koç olma serüvenim başladı…İlk olarak Türkiye Koçluk Akademisinden Yaşam Koçluğu Temel Eğitimi sonrasın da Londra’da İleri Düzey Koçluk ve NLP Practitioner Eğitimi aldığım zaman, hedefim ülkemde iyi bir Yaşam Koçu olmaktı…

Aradan 4 yıl geçti ve ben hala koçlukla ilgili bir sürü deneyimler ve bilgiler sokuyorum hayatıma… Eğitim almaya, koçlukla ve iletişimle ilgili kitaplar okumaya, konferanslara katılmaya ve kendimi geliştirmeye hala aynı heyecanla devam ediyorum…

Koçluk yaparken gördüğüm ve danışanlarımla tecrübe ettiğim her şey beni de onlar kadar geliştirdi. Yaşam Koçluğunda en önemli olgu kitap okumaktır.!

yaşamkoçu1

Kitap okumanın hayatı çok boyutlu görmek için ne kadar aydınlık bir pencere olduğunu ve bizleri ne kadar zenginleştirdiğini, geliştirdiğini biliriz. Ben hayata dair daha fazla bilgi sahibi olmanın beni büyüttüğünü düşünürüm hep.! Okuduğunuz her kitapta kendinizi görmek güzel bir duygudur.

Bu benim hikayem…

Ülkemizde Yaşam Koçluğu meslek olarak giderek daha popüler hale gelmeye başladı. Bu doğal bir süreç… Bir çok meslek ihtiyaçtan doğdu, koçluk da öyle…

Değişimleri ihtiyaçlar doğurur ve modern hayatın içinde değişime duyulan ihtiyaç da yaşam koçluğunun kapılarını sonsuza kadar açtı.

Modern hayatın içinde hızlı tükenen ve tüketilen toplumun parçası haline geldik. Zaman gözle görülür şekilde çok hızlı akıyor. Kişiler yaşamlarında hıza ayak uydurmak, hızlı sonuçlar almak ve hemen elle tutulur gelişimler görmek istiyorlar. Ayrıca insanlar kendi yaşamlarını sorgulamaktan büyük haz almaya başladılar.!

Kendi kendini yöneten ve kendi kendine yeten bireylerin öz-farkındalık, öğrenme ve öz-etkinlik gibi yeteneklerini geliştirerek hayattan daha fazla etkileşim sağladıkları ve kişilerle daha sağlam bir iletişim kurdukları bir gerçektir.

yaşamkoçu2

Her birey yaptığı işin en iyisini yaparsa, kendi potansiyelini bir yıldız gibi icra ederse, dünyanın geleceği noktayı düşünün.! Sağlıklı ilişkiler, sağlıklı bireyler, sağlıklı etkinlikler ve güzel bir dünya…

Bütün insanlar, daha iyi yaşam şartları, daha fazla gelir, daha fazla verim, performans, daha iyi ilişkiler ve daha mutlu olmak ister. Sebep her ne olursa olsun o konuda tatmin duygusu yaşamak her insanın hakkıdır.

Yaşam Koçluğu sağlıklı olduğu varsayılan bireyin belli hedeflere ulaşmak ya da var olan iyi halini daha da iyileştirmek için izlenen bir yöntemdir.

Bireysel anlamda her yaşam koçunu, koçluk mesleğine iten en önemli sebep; içindeki ‘’ ben daha iyisini hakkediyorum ve insanlar da daha iyisini hak ediyorlar ‘’ duygusudur. Başka bir sebepte insanlarla iletişim kurmayı ve yardım etmeyi seviyor olmalarıdır.

Yaşam Koçluğu , özgüveni geliştiren ve kişiyi güçlendiren bir yaklaşım ; kişinin yaşamında bir sürü farkındalık ve gelişmeler yaratarak tırtıldan kelebeğe dönüşüm sürecidir…!

Yaşamınızda bir kelebek yaratmak için ; vaktinizi, becerinizi ve kendinizi potansiyelinizin yönüne çevirmeniz…Dıştan içe, Öz’ünüze doğru yolculuğun başlamasına izin vermeniz dileğiyle……

 

 

 

Dr. Ebru Arasan

Kişisel İletişim Danışmanı

Nefes & Yaşam Koçu

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın