Yasak İstek Doğurur, Bir de Ergenler Sözkonusuysa…

0

Ergenlik dönemi gerçekten de anne ve babaların gözlerini dört açtığı, çocuklarının gizli gizli neler yaptığını öğrenmeye odaklandığı bir dönem. Çünkü, o kadar çok şey görüp, duyuyoruz ki “ Acaba benimki de yapıyor mu?” diye meraklanıyoruz doğal olarak.
Ne zaman büyüdüler, ne zaman bağımsızlıklarını ilan ettiler daha siz anlayamadan kendinizi bu dönemin başrolünde buluyorsunuz. Bebekleriyle ya da arabalarıyla oynasalar kolaydı, şimdi daha zor günlere hazırlanmanın zamanı geldi.

ergen10

Çocuklar bu dönemde yasak olan şeyleri denemek istiyor, özgür olma arzuları ağır basıyor. Gizlice sigara içmesi, karşı cinse ilgi duyması ve sizden habersiz bir yerlere gitmeleri, hatta içki içmeleri ve ailenin koyduğu kuralları arada sırada çiğnemenin çoğu ergenin yaptığı şeyler olduğu biliniyor.
Önemli olan çocuğunuzla olan iletişimin sağlıklı olması. Ona yaklaşmaya ve konuşmaya çalışmak, cezalandırmaktan kaçınmak gerekiyor. Aksi halde, sizden uzaklaşıp arkadaşlarına sığınma tehlikesi var ki bu daha derin problemler doğurur. Ya da utanıp kendi içine kapanır, bu da hiç bir işinize yaramaz. Size düşen panik olmadan, krizi doğru yolla çözmeye çalışmaktır. Sakin olmak çoğu zaman zor kabul ediyoruz, ama kazanacaklarınız kaybedeceklerinizden daha fazla inanın.

ergen25

Çocuğunuza kızmak, kendinizi çaresiz hissetmek ve hayal kırıklığına uğramak gibi karmaşık duyguları ergen anneleri sıkça yaşıyor.Kendinize kızdığınız nokta, aslında “Nasıl da bu kadar kör olabildiğiniz”.
Ergenlik dönemi, çocukların aileden bağımsız davranmak istediği, birey olarak sosyalleşme ihtiyacının ağır bastığı ve kendilerini tanıyıp buldukları bir dönem. Sizler onların bağımsızlıklarına göz yumarken, bir yandan da denetlemeyi sürdürmelisiniz. Çocuğunuzu aile aktivitelerinin içinde tutarak, yemek sohbetlerine zaman ayırarak ve onun ilgi alanına giren konulardan bahsederek zaman geçirmeyi çoğaltmak daha faydalı oluyor.

ergen29

• Nelerden bahsedebilirsiniz;
En yakın arkadaşının kim olduğu, sizin hakkınızdaki düşünceleri, görüntüsünden memnun mu, kendisinde en sevdiği ve sevmediği yönleri, en güvendiği ve yardım almak isteyeceği kişi, kime benzemek isterdi, en çok kızdığı olay ve nasıl başa çıktığı gibi konular olabilir.
• Ergenlerle ilgili unutmamanız ve aklınızdan çıkarmamanız gereken bazı noktaları da hatırlatalım;
Kendilerine ait ve paylaşmaktan hoşlanmadıkları bir dünyaları olabilir.
Bağımsız olmak isterler.
Kendilerini tanımaya ve bulmaya çalıştıkları dönemde istemediğiniz şeyleri denemeye çalışabilirler.

 

Kendilerini ayrıştırmaya çalıştıkları dönemde, bize isyan ediyormuş gibi görünebilirler.
Her şeyi kendilerinin doğru bildiğini düşünüp, risk almaktan hoşlanırlar.
Arkadaşlık ilişkileri bu dönemde aile ilişkilerinin önüne geçer ve bizden uzaklaşabilirler.
En önemli nokta, onların herşeyiniz olduğunu, kayıtsız şartsız doğruları ve yanlışlarıyla kabul ettiğinizi bilmeleridir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın