Sorunları Çözmek İçin Rutinden Uzaklaşın…

0

İçinden çıkamadığınız problemler sürekli kafanızı kurcalar. Bir kısır döngüye kapılmanın sebebi sürekli aynı şekilde çözüm aramanız oluyor. Oysa rutinden kurtulmak, olaylara farklı bakış açılarından yaklaşmak kurtarıcınız olmaz mı ?

bakış

Bulunduğunuz çevreyi değiştirmek zihninizi berraklaştırır. İlginç olan deneyimlerinizle, bulunduğunuz çevreyi eşleştiriyor olmanız ki yaratıcılığınız köreltebiliyor. Farklı bir mekan ve farklı insanlar beyninizi uyarmaya yarar bu da size ilham verir.
Sorunu “bir başkasının sorunuymuş, siz onun için çözmeye çalışıyorsunuz ve vaktiniz çokmuş” gibi düşünün. Bunu uzmanlar “psikolojik mesafe yaratmak” olarak adlandırıyor ve yaratıcı çözümler bulmaya yardımcı olduğunu söylüyorlar.

 

Zaman sıkıntısını düşünüp paniğe kapılmadan, mantıklı ve sakin olarak dar düşünce kalıplarından sıyrılmanıza yarıyor. Resmi daha büyük açıdan görüp bakış açınızı genişletmiş oluyorsunuz.
Sürekli aynı konuyu düşünerek bilgisayar başında oturursanız ilerleme kaydetmiş olmazsınız. Aksine aynı yerde dönüp durursunuz. Araştırmalara göre idrak anları düşünürken değil, siz ara verip başka bir şeyle ilgilenmeye başladığınızda ortaya çıkıyor. Mola almak kafanızdaki bulmacanın parçalarını birleştirmenize yarıyor.

plan7

Sorunu görselleştirmek bütünü daha rahat görmenize yarar. Zaman çizelgeleri, şemalar veya konuyla ilgili oluşturacağınız tablolar net bir görüş sağlıyor. Sadece soruna odaklanarak bir çok detayı atlayabilirsiniz, ancak görseli yakalamak gerçeğe hakim olmayı sağlıyor.
Probleme, kafanızı toparlayamadığınız bir zaman mesela sabah uyanınca çayınızı bile içmeden düşünüp çözüm arayın. Formda hissetmediğiniz, dikkat seviyenizin düşük olduğu bu zamanda konuyla ilgilenmek değişik çözümler getirmenizi sağlayabiliyor. Fazla konsantrasyon detaylara aşırı yoğunlaşıp basit sonuçları görmeyi engelleyebilir.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.