“Yapabiliriz, Yapabilirim” İşte Günün Sloganı

0

Kendiniz, ailenizin bir üyesi, komşunuz, arkadaşlarınızdan biri, ismen tanıdığınız bir insan ya da hiç bilmediğiniz bir can…

Her birimizin çevresinde, kansere karşı mücadele vermiş, vermeye devam eden ya da savaşçı olmaya aday birileri var. Kanser,  “uzak olsun!” diyerek üzerinde konuşmaktan pek hoşlanmadığımız konu başlığı.

Aslında sağlığımız için hakkında en çok bilgi sahibi olmamız, erken teşhis için harekete geçmemiz ve bu mücadeleyi sürdürenlerle daha sıkı dayanışma içinde olmamız gereken bir konu kanser.

4 Şubat, Dünya Kanser Günü. Bu gün çerçevesinde her yıl milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığı karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenleniyor.

Bu yılın sloganı; “Yapabiliriz, yapabilirim” Bu sloganla önlemeden tedaviye, bireyden topluma, sivil toplumdan resmi kuruluşlara kadar herkesin kansere karşı yapılabilecek her türlü şeyi yapabileceği mesajı veriliyor.

Önce birey olarak “YAPABİLİRİM!”

Açıkça Konuşabilirim

Başkalarını Destekleyebilirim

Destek İsteyebilirim

Erken Teşhisin Önemini Anlayabilirim

Hikayemi Paylaşabilirim

İşe Dönebilirim

Kendim Olabilirim

Sağlıklı Yaşam Tarzını Seçebilirim

Sevebilirim, Sevilebilirim

Kanser Yolculuğumu Yönetebilirim

dunya kanser gunu1

 

Ve Biz; “YAPABİLİRİZ!”

Algıları Değiştirebiliriz

Bağlantılarımızı Kullanabiliriz

Birlikte Çalışabiliriz

Çalışmalar Düzenleyebiliriz

Harekete Geçebiliriz

Kanseri Önleyebiliriz

Politikaları Şekillendirebiliriz

Sağlıklı Çevre Yaratabiliriz

Tedaviye Erişimi Artırabiliriz

Yatırım Yapabiliriz.

Türkiye’de kadınlarda en sık rastlanan kanser,meme kanseri.  O zaman ne yapıyoruz? Önce şu aylardır ertelenen meme muayenesi ve diğer testler için zaman yaratıyoruz.  Yani kendimize özen gösteriyoruz. Sonra kansere karşı verilen mücadelede ön safta yerimizi alıyoruz. Bu alanda emek harcayan derneklere destek oluyoruz. YAPABİLİRİZ…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın