Yağ Yakımını Hangi Besinler Destekliyor?

0

Dünyada şişmanlık ne yazık ki artıyor.

Beslenme yanlışları, popüler ve tekrarlayıcı diyetler nedeniyle yağ yerine, kas ve su kaybı gerçekleşir. Oysa kaslar vücutta yağ yakımını destekler, kas kütlesinin azalması metabolizma hızını düşürür ve yağlanmayı hızlandırıyor.
Kan şekeri seviyesindeki dengesizlik yağ yakımın engellediği gibi yağın depolanmasına neden olur.
Yağ yakımını doğrudan sağlayan besin yoktur, bazı besinler içerikleri dolayısıyla yağ yakımına yardımcı olur.

yagyakanbesinler

  • Hindistan cevizi yağı; içerdiği orta zincirli trigliseridleri vücut depolamak yerine enerji için kullanır. Günde 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmek insülini dengeler ve kadınlarda göbek çevresindeki yağlanmayı azaltır. Hidrojenize olanı kullanmayın.
  • Brüksel lahanası, kırmızı ve beyaz lahana; sulforafen içeren bu besinler yağ yakıcı enzimleri ortaya çıkarıyor. Bu sebzeler karın yağlarını yakan sebzeler olarak kabul ediliyor.
  • Elma sirkesi, kolestrolü, kan basıncını ve tokluk kan şekerini düşürür. Serum trigliserid seviyesi, kilo, yağ alanları ve vücut yağ seviyesindeki kütlenin azalmasında faydası vardır.

yagyakansebzeler

  • Keten tohumu, yağ yakımını hızlandırarak yağın vücutta depolanmasını önler. “Lignan” içeriği ile kadınlarda menopoz sonrası vücut yağının artışını önler. Ancak kan sulandırıcı kullananlar ile ailesinde rahim-meme kanseri olanların kullanması önerilmiyor.
  • Zencefil, yağ dokusu artışına bağlı gelişen inflamasyonla savaşır. Vücut ısısını etkileyerek metabolizmayı %20 oranında artırır. Yağ yakımı için yüksek dozda kullanılmalıdır. Tarçın, sarımsak ve yeşil çayla beraber kullanıldığında yağ yakma etkisi daha da hızlanıyor.
  • Bunların dışında diğer etkisi bilinenler; tarçın, kahve, yeşil çay, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeler, çiğ badem, çiğ fındık, fıstık ezmesi ve balkabağıdır.
  • Yağ yakıcı meyveler ise; ananas, kivi,kırmızı meyveler, nar, greyfurt, limon ve avokadodur
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın