Ya Çocuğunuz Üstün Zekalıysa….

0

Çocuğunuzun üstün zekalı olduğunu nasıl anlarsınız?
• Her şeyi yaşıtlarından daha erken yapan bir çocuk, erken yürüyorsa, okumayı kendi başına öğrenmişse farklı olabilir.
• Erken konuşmaya başlarlar ve renkleri biçimleri 2-3 yaşında tanırlar.
• Hafızaları güçlüdür, kelime hazineleri geniştir.
• Espri yetenekleri güçlüdür,bir çok ayrı alanda yetenekleri olabilir.
• Her şeyi kendileri yapmak,denemek isterler.
• Okumaya meraklıdırlar, bilgileri yaşıtlarına göre fazladır.Yeni konuları daha çabuk kavrarlar.

zeka5

Bu çocuklar evde ya da okulda destek görmezlerse, beyinleri yeteri kadar uyarılmadığından yeteneklerini kullanamazlar ve problemler yaşarlar. Dersi dinlemeyebilir, ödevlerini yapmaz,okula da gitmek istemez, zekası da yüksek olduğundan doğru düzgün çalışmasa da sınavlarda başarılı olabilirler. Ortalama düzeydeki bir sınıfta diğerlerinden daha çabuk öğrendiği için sıkılması normaldir. Öğretmeninden sınıfta çocuğunuzu bu yönden gözlemlemesini isteyebilirsiniz.

zeka6

Araştırmalar üstün zekalı kızlar ve erkekler arasında bazı farklılıklar olduğunu gösteriyor .Kızlar hata yapmaktan daha çok korkup, üstün zekalı olduklarını saklamaya daha meyilliler. Bunun yarattığı sosyal zorluklardan korunmak için arkadaşlarıyla daha fazla iletişimde oldukları bulunmuş.
Unutmayın ki, zeka yaşı yüksek olsa da duygusal ve fiziksel yaşı aynı kalıyor. Çocuğunuz yetişkin gibi davranıp, o şekilde konuştuğundan onun bir çocuk olduğunu aklınızda tutun.
Üstün yetenekli çocuk yetiştirmek aile için de zorlu bir süreçtir. Birçok yeteneği olan, çok okuyan, çok soru sorarak sizi zorlayan ve çabuk sıkılan,bazen yaşıtlarıyla da bu yüzden anlaşamayan bu çocuklar özel çaba ister.

zeka4

Türkiye’de standardizasyonu olan tek zeka testi WISC-R’yi yaptırmalısınız. Türk Psikologlar Derneği’nin eğitimini tamamlamış ve sertifika almış psikologlar tarafından uygulanabiliyor.
6-16 yaş arasındaki çocuklara, 90 dakikalık süre içerisinde uygulanan bu zeka testinde 6 performans,6 sözel olan 12 alt test vardır.Test sonucunda IQ puanı net olarak hesaplanır.
90-190 arası Normal ( averaj), 110-119 arası Parlak ( Yüksek averaj), 120-129 arası Üstün, 130 üzeri Üstün Zeka olarak tanımlanmıştır.
Anne babalara düşen, çocuklarını izlemek ve farklılıklarını görebilmek…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın