Vücut Tipinize Göre Spor Yaparsanız Faydası Olur

0

Sporu doğru şekilde yapmadıkça biliyorsunuz hiç bir şeye yaramaz. Bedeni sıkılaştırmak ve  vücudunuza şekil vermek istiyorsanız size uygun egzersizleri yapmalısınız.

Kum saati vücut tipinde bel incedir, üst ve alt vücudun oranları benzer.Kilo aldığınız zaman basenler, kalça ve baldırlar ile göğüs kısmından alırlar. Yapmaları gereken spor ; direnç egzersizleri ile alt ve üst  bedeni ayrı ayrı kuvvetlendirip, sonrasında kas kütlesinin tepkisine göre bölgesel ya da fonksiyonel antrenmana geçmektir.

Haftada 3 gün kardiyo antrenmanı yapmalıdırlar. Belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra bir gün  45 dakika yüksek tempoda nabız 130-150 arasında, bir gün 60 dakika düşük tempoda nabız 110-130 arasında çalışmaları doğru olur.

spor41

Üçgen vücut tipinde üst dar, alt kısım geniştir. Genellikle göğüs ve göbek kısmı düz, popo ve kalçalar geniştir. Vücudun bel ve kalça kısmını üst bedenden daha fazla çalıştırmak gerekir. Bölgesel ve fonksiyonel antrenman ile circuit  training beraber yapılmalıdır. Kas kütlesi büyürse beslenme ve antrenman sistemi değiştirilebilir.

Haftada 3 gün kardiyo yapılması gerekir. Bacak boyunun kısa olduğu vücutlarda; vücut ağırlığı ve kardiyo egzersizleri fazlalaştırılmalıdır.

Ters üçgen vücutlarda omuzlar ve göğüs kısmı geniş, bel ve kalça daha dardır. Üst bölgede vücut ağırlığı kullanılıp, isteğe göre basen ve kalça bölgesindeki kaslar kuvvetlendirilerek üst bölgeye yakın hale getirilebilir.

spor35

Haftada 2 gün kardiyo yeterlidir. Bir süre sonra bir gün  45 dakika yüksek tempoda nabız 130-150 arasında, bir gün 60 dakika düşük tempoda nabız 110-130 arasında çalışmak faydalı olur.

Dikdörtgen vücut tipinde göğüs, bel ve kalça genişlikleri birbirine yakındır. Karında ve arka bölgelerde fazla kilolar birikir. Üst ve alt bölgeyi birlikte çalıştıran fonksiyonel antrenmanlar yapılmalıdır. Belirli sürelerle kardiyo antrenmanlarının nabız ortalaması ve egzersizlerinde düzenlemeler yapılabilir. 

Sportif vücutlu kadınlar adeleli ve güçlüdür. Hızlı kilo alıp verebilirler. Egzersiz yaparken gelişen kaslarına dikkat etmelidirler. Vücudu dinlendirmeli ve ani hareket değişimlerinden korumalısınız.Tırmanma ve vücut geliştirme ile ilgili sporlar yapmalısınız.

spor43

Daha dişi hatlara sahip kadınların vücudu kıvrımlıdır. Hızlı kilo  alır, metabolizma değişimi yavaş olduğu için çabuk veremezler. Sırt kasları çok güçlü olmadığı için sırt ağrıları olabilir. Trekking, yüzme, bisiklet, aerobik,voleybol ve dans bu gruba uygundur.

İnce ve uzun vücut yapısındakilerin kemikleri hassas ve eklemleri incedir.Yağ ve kas dokusu azdır, kilo da almazlar. Vücut geliştirme egzersizleriyle zayıf kasları güçlendirebilirsiniz.Yoga,dans ve jimnastik en uygun sporlardır. Eklemlerinize dikkat ederek trekking ve yüzmeyi de yapabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın