Vücudunuzun Uyarılarını Duyun…

0

Stresten bahsetmeden duramıyoruz, çağın hastalığı ne yazık ki… Siz farkında olmasanız da vücudunuz verdiği sinyallerle sizi uyarıyor, onu dinleyin.
Yoğun stres altında olduğunuz dönemlerde bağışıklık sistemi dengesini yitirir. Mide, zararlı bakterilerin yol açtığı neden olduğu enfeksiyonlara karşı savunma hattının en önündedir ve kolayca üşütebilirsiniz. Bununla başa çıkmak için bağırsaklardaki dengesizlikleri düzelten probiotiklerden faydalanın.
Kortizol hormonu stres altındayken salgılanır ve vücuda yağ depolama emrini verir, hem de karın bölgesini hedef alır. Bu dönemde yağlı,tuzlu ve şekerli gıdalara daha düşkün olursunuz. Önlem için yatıştırıcı besinleri evinizden eksik etmeyin, 1-2 adet yulaflı kurabiye, badem ya da avokado sizi kurtarır.
Panik anlarında daha sabırsız olursunuz ve daha çabuk öfkelenirsiniz. Tolerans göstermek çok zordur, bir de trafiğin ortasında kaldıysanız ya da uykunuzu alamadıysanız durum daha kötüdür. Nefes alma teknikleri iyi gelecektir, hafif ve derin bir şekilde burnunuzdan nefes almak beyninize oksijen doldurur, ağzınızdan vererek rahatlarsınız. Günlük su tüketiminizi artırıp, şekerli içeceklerden de uzaklaşmalısınız.

Stress pinned on noticeboard

Vücudunuzda oluşan beneklenmeler,kırışıklıklar,solmalardan da stres sorumlu, kanda yükselen kortizol, kolajen üretimini düşürür. Hem de kolajen metabolizmasında negatif etkisi olan mikro enflamasyon ve oksidatif stresi artırır. Serumlardan destek alabilirsiniz, ancak gerçek savaş için egzersizle kan akışını hızlandırın, oksijen depolayın. Sakinleştirici bir yoga da size iyi gelir.
Stres aynı zamanda uykunuzun da düşmanı, sosyal paylaşım sitelerinde dolaşıp uykunuzu kaçıracağınıza zihninizi rahatlatın. Kitap okumak, ılık bir duş, sağlıklı bir bitki çayı ya da hafif bir müzik size dinginlik verir. Gece uyanırsanız sırtüstü yatarak vücudunuzu rahatlatın ve diyaframdan nefes alıp verin.
Baş ve sırt ağrıları da stres kaynaklı olabilir, zihinsel ve duygusal gerginlik kasları da geriyor. Özellikle boyun,sırt ve omuzlarda baskı yaratır. Rahatlatıcı bir banyo veya aromaterapik bir masaj iyi gelir, stres kaynaklı rahatsızlıklarda aromatik banyo tedavileri faydalıdır.

stres8

Stressiz yaşamak elbette çok zor, ama üstesinden gelmek için yapabilecekleriniz var;
Kontrol eksikliği stresi tetikler, organize olun, zamanınızı ayarlayın ve kendinize ulaşılabilir hedefler koyun.
Eğlenceli bir yaşam, yapılan espriler siz rahatlatır. Sıkıntılı zamanlarında gülmeye çalışın, kahkaha adrenalin ve kortizol seviyelerini düşürüyor.
Stres size negatif etki verirken, siz tam tersine pozitif düşünün. Daha iyi hissedersiniz. Sigara içmek, alkol veya hap kullanmak size o an keyif verse de sonrasında vücudunuza zarar verin, uzak durursanız kendinize daha iyi bakmış olursunuz.
Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın, bir şey yapmaya karar verirken kendi becerilerinize göre karar verin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın