Vücudunuzun Takıntı Yaptığınız Bölgesi Bakın Ne Anlatıyor?

0

 Siz de vücudunun belirli bölgesini takıntı yapıyorsanız hayatınızı karartıyor olabilirsiniz !

Karın, popo, memeler, kollar, bacaklar, basenler, burun, dudak, gıdı derken her kadının vücudunda takıntı haline getirdiği bir yer oluyor. İşte bunun adı “Beden Disformik Bozukluğu” yani “Dismorfofobi” olarak adlandırılıyor.

Bedeninizin belirli bir bölgesi yada birkaç bölgesi ile rahatsızlık duyuyor, bunu sürekli inceliyor ve gizlemeye çalışıyorsanız siz de bu gruptan birisi olabilirsiniz. Bedensel kaynaklı olduğunu düşündüğünüz bu sorunu psikolojik destek yerine plastik cerrahi ile halletmeye çalışırsınız.

Bu olumsuz bakış aslında çocukluk ve ergenlik dönemlerinden, ailesinden sevgi görmeyen çocuklardan gelebilir. Bu takıntı mükemmel olma isteği, utangaçlık, terkedilme ve yaşlanma gibi kaygılar nedeniyle de yaşanabilir.

Vücudun belirli bir bölgesine odaklanıyorsanız bu tesadüf değil, bunun da anlamı var. Bu bölge aslında bir acıyı, yetersizliği veya rahatsızlığı ifade ediyor. Yani benlik saygısı ile yaşanılan sorun, anotomik olarak seçilen bölge ile yer değiştiriyor.

Ergenlikte kilolu bir çocuksanız, bedeniniz ideal ölçülerde değilse başkalarınını bakışları, alayları ve eleştirileri hafızanızda derin izler bırakır.

Bu tür durumlarda psikiyatri ve psikoterapi yöntemi uygulanıyor. Farkındalığa ulaştıktan sonra, sebebi olan duygusal zorluklarla daha kolay başediliyor.

Kabul edin, hiç kimse kusursuz olamaz. Kendinize iyi davranın, anlayışlı olun ve gereksiz kusurlarınızla zaman kaybetmeyin.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın