Vücudunuzu Seviyorsanız, Daha Sağlıklı ve Formda Bir Yaşam İçin İpuçlarını Takip Edin

0

Çevrede o kadar çok uyaran var ki, çocuklara kızıyoruz ama kendimiz kölesi oluyoruz. Aklımıza takılanları bazen kendimiz merak edip araştırıyoruz, bazen de gazete ve dergilerde araştırmaya gerek bile kalmadan sık sık okuyoruz.
Doğal olarak sonunda aynı konu başlığını görünce “ Ben bunu okumuştum” diyerek atlıyoruz. Sağlığınızı ilgilendirdiğini düşündüğümüz ve toparladığımız aşağıdaki ipuçları arasında gerçekten yapmanız gerekenler de var, isteğinize bağlı olanlar da, seçim size kalmış.

sağlık53

Gülmekten asla vazgeçmeyin, sadece 1 dakika bile güldüğünüzde vücudunuz 10 dakika deli gibi egzersiz yapmış davranarak aynı miktarda endorfin salgılıyor.
Ayrıca hayata olumlu bakmasını bilenler, somurtkanlara göre daha az hasta oluyor.
İnsanlarla yüz yüze vakit geçirerek sosyal bağlarınızı kuvvetlendirebilirsiniz, hem de sağlığınızı kazanmış olursunuz. Güçlü sosyal ilişkiler kurmakla bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve kalp sağlığınızı korursunuz.
Kısa süreli de olsa seks yapmak, koşu bandında 15 dakika koşarak yaktığınız 200 kaloriyi yakmanızı sağlıyor. Hem de adet öncesi sendromunuzu azaltıp soğuk algınlığınızı hafifletiyor.

seks14

Sağlık soy ağacınızı oluşturun, aile büyükleriniz ve yakın akrabalarınızla konuşarak sağlık durumları ve geçirdikleri hastalıkları öğrenmekle başlayabilirsiniz.
“Turkcancer.org” sitesine girerek danışma formunu doldurabilirsiniz, böylece size sorulan sorulardan sonra yaptırmanız gereken tarama testlerini öğrenebilirsiniz.
Yapay tatlandırıcılar ne kadar masum görünse de araştırmalar bu şekerleri kullananların daha kilolu olabileceğini gösteriyor. Vücudunuz bolca kalori almak üzere olduğunu düşünüyor, gelmediğini anladığında canı daha çok yemek istiyor.

tatlandırıcı

Depresyona meyilli kadınların ortak noktası sürekli sorunlar üzerinde kafa yormaları, en iyisi beyninizin diğer bölümlerini harekete geçirerek takıntılı halinizden kurtulmak olacak. Mutfakta yeni bir tarif denemekle ya da arkadaşlarınızla koşuya çıkmakla buna başlayabilirsiniz.
90 saniye kadar kısa bir sürede sizi mutlu edecek bir şeyi görselleştirerek stresi vücudunuzdan atabilir, kalp hızınızı ve tansiyonunuzu düşürebilir ve kan dolaşımı ile sindirim hızlandırabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp kumlu bir sahilde uzandığınızı ve ayağınızın ucuna gelen dalgaların sesini hayal edin, daha iyi hissedeceksiniz.

deniz

Çantanızın bir köşesinde sağlık bilgilerinizi yazdığınız bir kart bulundurmak çok akıllıca; düzenli kullandığınız ilaçların isimleri, alerjik durumunuz varsa, kan grubunuz, ilaç hassasiyetleriniz, tedavi gördüğünüz hastalıklar ve doktorunuzun ismini yazmak çoğu zaman hayat kurtarır.
D vitamini eksikliği büyük problemlere neden oluyor, hatta kilo almada bile etkisi olduğu biliniyor. Her gün 1000IU D vitamini almak meme ve yumurtalık kanseri riskini yarıya indirebiliyor.
Yılda 38.000’den fazla kadın ev kazaları sonucu hayatını yitiriyor, evinizi güvenli hale getirin. Prizleri kontrol ettirin, dolap ve rafları sabitleyin, elektrikli aletleri su kaynaklarından uzakta tutun.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın