Velilerin Kurtarıcısı, WhatsApp Grupları

0

Okulların açılmasından kısa bir süre sonra, hemen her veli kendisini yeni bir sosyal oluşum içinde bulur. Bu sosyal grup, çağın gereklerine uygun olarak sanal alemde oluşur. WhatsApp uygulaması çerçevesinde oluşturulan gruplar, aynı sınıfta olan öğrencilerin velilerini bir araya getirir. Çocukların okul ortamında yaşadıkları olaylar, hastalıklar, ödevler, projeler bu iletişim ağının kuşkusuz en temel konusudur. Veliden kastedilense, genellikle annelerdir. Kendi adıma konuşmam gerekirse, şimdiye kadar WhatsApp veli grubunda yer alan bir baba, hiç görmedim.

Hürriyet gazetesinin eğitim editörü Nuran Çakmakçı bugünkü yazısına WhatsApp velileri” adını vermiş. Çakmakçı’nın yazısında da veli gruplaması anneler üzerinden yapılmış. Çocuğunun geleceği için tüm planları çoktan hazırlamış “Kaplan anneler”, gözlemci anneler gibi… Çakmakçı yazısında şunları anlatıyor;

“Çocuğunun okulda her alanda en iyi, her derste birinci olmasını isteyen ‘kaplan anneler’i görünce kendini ve çocuğunu yetersiz bularak ödev peşinde koşturmaya, okula daha sık gitmeye başlayan velilerin sayısı da hızla artar. Bir de o günkü ödevleri WhatsApp gruplarında görüp, o sırada oyun oynayan çocuğuna parmak sallayan anneleri unutmamak gerek.

‘Proje’ çocuklarıyla o etkinlik senin bu etkinlik benim koşturup bir de çok matah şeymiş gibi ahkam kesenler geride kalanlara “Ben kötü bir anne miyim, çocuğumla ilgilenmiyor muyum?” diye yetersizlik hissi yaşatsa da grupları pek eğlenceli, pek hareketlidir. Gün sonunda hele de yoğun çalışan bir veliyseniz telefonunuzda yüzlerce okunmamış mesaj, açtığınızda da uçuşan kızgın suratlar, kırmızı kalpler, çiçek-böcek dolu emojiler görürsünüz.

Bu grupların aslında “Nereden girdim buraya” diyen sessiz, gözlemci anneleri ise bir yandan da “Aman okulda olup bitenden haberim olsun” düşüncesiyle takibe devam ederler.”

Doğrusu içinde bulunduğum veli WhatsApp gruplarından çok memnunum. İçinde yer aldığım ilk grubun öğrencileri şimdi üniversitede… Grip salgınından, ergenlik triplerine, TEOG’tan,okul gezilerindeki krizlere ,doğum günü kutlamalarından, kurtarma sınavlarına kadar bir sürü şeyi birlikte aşarken “veli sosyalleşmesi” adı altında oluşturulan o grup, yaşamımın ayrılmaz parçası haline geldi. Ne şanslıyım ki, ikinci WhatsApp grubum da aynı dayanışma ruhunu gösteriyor. Yoksa, akşamın bir saatinde ödev olup olmadığı krizinin çözümünü, kaybolan okul giysilerini ve tam zamanında patlatılan espirileri  başka nerede bulurdum?

Babalar ne kaçırdığının farkında değil…

hurriyet.com.tr/…/whatsapp-velileri-40632213  Nuran Çakmakçı’nın yazısını buradan okuyabilirsiniz.  

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın