Uzmanı Uyarıyor; “40′lı Yaşlarda Cilt Bakımı Özen İster…”

0

40’larınıza geldiyseniz gözlerinizin ve ağzınızın etrafında kırışıklar belirmeye başladığını fark etmiş olabilirsiniz. Cildiniz ışıltısını kaybetmiş, daha mat görünebilir. Eğer 40’lı yaşlarınıza kadar güneşten korunma önerilerine uyduysanız ve sigara içmediyseniz muhtemelen burada anlatacaklarım sizi daha az rahatsız ediyordur.
40′lı yaşlarda ciltte görülen değişiklikler nelerdir?
• Cildin üst tabakası (epidermis) kurur. Cilt mat ve kuru görünür.

• Derinin dermiş tabakası incelir. Buna bağlı olarak ince çizgi ve kırışıklıklar ortaya çıkar.
• Damarlarda genişlemelere bağlı kızarıklıklar belirir.
• Güneş etkisiyle kahverenkli lekeler kendini gösterir.
• Dermis tabakasının hemen altındaki yağ dokunun azalmaya başlaması ile sarkma başlayabilir.

Yaşlanma sürecini durdurmak mümkün değil. Ama yaşlanma ile ortaya çıkabilecek değişikliklerden kaçınmak ya da bunların belirginliğini azaltabilmek mümkün.

shutterstock_143799868

1. 40’lı yaşlarda daha çok su içmek önemli. Çünkü cildimiz 30’lu yaşlara göre daha kuru.
2. Retinoidler yani retinoik asid, retinol, retinil palmitat ve retinaldehyde içeren kozmetikler cilt yaşlanmasına karşı en sık başvurulan ürünlerden. Hücre döngüsünü ve kollajen sentezini arttırarak etki gösterirler. Retinoik asid FDA tarafından kırışıklık tedavisinde etkinliği onaylanmış tek üründür. Reçeteli olarak satılan topkal bir ilaçtır. Ancak dezavantajı, ciltte tahriş yapma potansiyeli yüksek olduğundan kişilerin çok rahat kullanamamasıdır. Diğer retinoidler yani retinol, retinil palmitat ve retinalaldehyde’in tahriş potansiyeli daha düşük olduğundan kozmetik ürünlerde tercih edilmektedir. Deri bu retinoid türevlerini retinoik aside çevirecek enzimlere sahip olduğundan bir dereceye kadar cilt yaşlanmasının tedavisinde etkilidir. Ancak tıpkı yan etkisinin daha az olması gibi etkinlikliği de de retinoik aside gore daha azdır.
• Cildiniz kuru ise, retinoid ürününüz cildinizi tahriş ediyorsa ürünü sürdükten sonra üstüne nemlendirici krem sürmek iyi bir çözüm olacaktır. Eğer cildiniz retinoidlere hiç tahammül edemiyorsa glikolik asidli kremlerden faydalanabilirsiniz.
• Yağlı ve normal ciltler reçeteli satılan retinoik asid kremlere daha tahammüllüdür. Ama tahriş yaşanıyorsa retinol, retinaldehyde ya da retinyl palmitat kullanılabilir.

botox-ct

3. Tıpkı açıkta yağmur altında kalan demir parçasının paslanması gibi cildimiz de oksidatif stres altında. Cildin antipası ise antioksidan ürünler. 30’lu yaşlar yaşlanma etkileri başlamadan önleme amaçlı olarak antioksidan ürünleri başlamak için uygun yaşlar. Bu ürünler nemlendiricinizin içinde bulunabilir ya da nemlendiricinin altına sürülebilir. Gündüzleri bunlar arasında etkinliği en iyi bilinen C vitamini (l-ascorbic asid) ve E vitamini (alpha-tocopheryl acetate ve alpha-tocopheryl linoleat) içeren bir ürün kullanarak başlayabilirsiniz. Antioksidan ürünler sadece C ve E vitamini ile sınırlı değil. Glutathione, lipoik asid, Co Q10, idebenone, lycopene, yeşil çay ekstresi, kahve çekirdeği ekstresi, üzüm çekirdeği ekstresi C ve E vitaminini takip eden başlıca antioksidanlar. Tabi bu ürünleri alırken bazı noktalara da dikkat etmek gerekiyor. Örneğin yeşil çay ekstresi içeren her ürün birbiri ile aynı güçte değil. Yeşil çayın antioksidan özelliği içerdiği polifenollerden geliyor. Bu polifenol bileşiklerinden en önemlisi EGCG adı verilen bir bileşik. Kullandığınız yeşil çay ekstreli ürünün %50-90 oranında polifenol içerdiğinden emin olun.
• Başta C vitamini olmak üzere antioksidan içeren ürünlerin melasma lekelerini açmaya yardımcı olma özelliği de vardır.
• Antioksidan ürünler tek başına sizi güneşin zararlı ışınlarından korumaya yetmeyecektir. Bu nedenle en az 30 faktörlü ve yeterli UVA koruması içeren bir güneş koruyucuyu da uygulamalısınız. Ayrıca güneş koruyucuyu gün içinde tekrarlamanız gerektiğini unutmayın. Yağlı ve akneli ciltlerde yağsız, jel, losyon ya da sprey formunda koruyucular tercih edilmeli. Kuru ciltler için krem formunda güneş koruyucular daha uygun olacaktır. Özellikle melasma sorunu olan hastaların güneş koruyucuyu her 2-3 saatte bir tekrarlamaları gerekir.

shutterstock_143373982
4. Hyaluronik asid (HA) ağırlığının 1000 katı kadar su tutarak cildin dolgunluğundan sorumlu olan bir moleküldür. Yaşla deride hyaluronik asid miktarının düşmesiyle cilt kuru ve dolgunluğu azalır. Hyaluronik asid nemlendirici olarak dışarıdan sürüldüğünde iyi bir nemlendiricidir. Ancak antiaging etki gösterebilmesi için bu maddenin cilt altına geçmesi gerekmektedir. Bu da mezolift (yüzeyel hyaluronik asid enjeksiyonları) yöntemiyle sağlanabilir.
5. Kırışıklıkların belirginliği dolgu ve mezolift uygulaması ile azaltılabilir.
6. Mimik çizgileri belirginleştiyse Botox düşünülebilir
7. Lekeler varsa: Leke türüne en uygun leke açıcı ürünleri danışmak için dermatoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Eğer hekim tarafından uygun görülürse lazer tedavileri de lekeler için kullanılabilir (ör: BBL)
8. BBL ve DERMAPEN cildin genel görünümünü düzeltmek, güneş hasarını ve ince kırışıklıkların belirginliğini azaltmak için kullanılabilir.
9. Fraksiyonel lazer cildin sıkılığını arttırmak, kırışıklıkların belirginliğini ve akne izlerini azaltmak için kış aylarında uygulanabilir.
10. Sarkma ve gevşeme yakınmalarında cildin sıkılığını artırmak için kızılötesi ışınlar, ve radyofrekans yöntemlerden faydalanılabilir.
11. Erişkin aknesi 30’lu ve 40’lı yaşlarda can sıkıcı bir problem olabilir. Erişkin cildine uygun bir tedavi için hekiminize başvurabilirsiniz.

Uzman Dr.Sadiye Kuş-İstanbul-2013

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın