Uzayda Bir Yıl Sona Erdi…

0

        Bizler yeryüzünde, Suriye’deki savaşı, göçmenlerin dramını, Amerikan seçimlerini, Başkanlık tartışmalarını, Anayasa Mahkemesi kararlarını, evlilik programlarını, hayat pahalılığını veya hava durumunu konuşa dururken, uzay çalışmalarında önemli işler yapıldı.

uzayda bir yil kelly kornienko

      İki insan 340 gün uzayda yaşadı… Amerikalı astronot Scott Kelly ile Rus kozmonot Mikhail Kornienko’dan bahsediyoruz. Bu ikilinin uzay maratonu bu gece sona eriyor.

     Dile kolay. Tam 340 gün, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda insan bedeninin uzun süreli uzay yolculuklarında verdiği tepki ve uyum süreci deneyleri için kaldılar. Astronot Scott Kelly ile bu süre zarfında 380 kadar deney yapıldı.Bilim insanları uzayda bu kadar uzun süre kalmanın görme, kas ve bağışıklık sistemi ve ruh sağlığı  üzerindeki etkilerini gözlemledi.

     Bu çalışmada ilginç bir nokta daha var.

uzayda bir yıl scot mark kelly

Scott Kelly ve kardeşi, uzayda yürütülen ilk “ikiz” araştırmasının da bir parçası. 1964 yılında bir kaç dakika arayla doğan tek yumurta ikizleri Mark ve Kelly Scott,  Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Çalışmaları Merkezi NASA’nın bu önemli projesinde yer aldı. Scott Kelly uzay istasyonunda deneylere katılırken ikizi Mark da  ikiziyle birbirine neredeyse tıpatıp benzeyen genleriyle bilim insanlarına farklı mekanlarda bulunan ikizlerin durumunun karşılaştırılması konusunda da önemli bir imkan sunmuştu. Tüm çalışmaların ışığında 2030’lar için planlanan Mars’a insan gönderilme projesi gelişecek.

uzaydan gun batimi

     Yazınca ya da okuyunca insana kolay geliyor ama bu proje nedeniyle Uzay İstasyonu’nda  bu çalışmaya katılan astronot Scott Kelly  dünyanın etrafında tam 5440 kez döndü. Bizler bir gün doğumuna tanıklık ederken onlar aynı süre içinde bunu 16 kez yaşadı. Bu süre içinde kendi ter ve idrarlarından arıtılan suyu içmek zorunda kaldılar. Ve yerçekimini unuttular.

uzayda yerçekimsiz ortam kelly

   Astronot Scott Kelly ile yapılan söyleşide uzay mekiğinde yaşamayı hijyen koşulları açısından dağda haftalarca kalmaya benzetmiş. Ve yerçekimsiz ortam nedeniyle etrafındaki her şeyin yüzer olmasının yaşamı zorlaştırdığını dert yanmıştı.

       Uzayda yörüngeye girdiği dönemde sosyal medya üzerinden yeryüzünün görüntülerini paylaşan Scott Kelly bu süreçte en çok ailesini, açık havayı özlediğini belirtiyor. Bir de yerçekimini hissetmenin en keyifli yolu olarak havuza atlamayı…

uzaydan avrupa kelly

Astronot Kelly ve kozmonot Kornienko için uzay görevi sona erdi. Ancak Uzay istasyonunda  3 astronot 6 ay daha görev yapacak.

.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın