Üreme Sistemini Etkileyen Hormonlar Bakın Size Neler Yapıyor ?

0

Hormonların vücudunuza olan etkisi gerçekten çok yoğun. Ruh haliniz, iştahınız, tatlı krizleriniz, periyodunuz, doğurganlığınız, seks isteğiniz, uyku düzeniniz, gerginliğiniz ve kendinizi çirkin bulmanızın altında hep onlar var.

Sizi bu derece etkileyen hormonlarının neler yaptığını ve nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

200558387-005

Östrojen hormonunun en güçlü türü olan “estradiol” rahmi gebeliğe hazırlar. Seviyesinin düzeli oluşu bağışıklığı ve libidoyu kuvvetlendiriyor.

Östrojen hormonu, memelerden kemiklere kadar tüm hücrelere büyüme sinyali gönderir. Hormonun fazlası hamile kalma sorunlarına ve meme kanserine, azı ise kemik erimesine neden oluyor.

Hormonu dengelemenin yolu sağlıklı kiloda kalmak, çok zayıf olmak salgılanmasını engelliyor. Vücudunuz fazla yağlıysa bu defa da estradiolü olumsuz etkileyen başka tür bir östrojen türünün salgılanmasına neden oluyor.

 sağlık56

Progesteron hormonu; rahim içi duvarını embriyonun kolayca tutulması için hazırlar. Hamilelik olmadığında seviyesi düşüyor ve periyodu başlatıyor.

Bu hormonun hafif yatıştırıcı bir etkisi var, bu da size kesintisiz bir uyku sağlıyor. Bunun yanında gaz, kabızlık ve vücutta su tutulmasına sebep oluyor.

Birçok kadın bu hormonun hamilelik için önemini bildiğinden kremlere yöneliyor. Oysa bu faydasız, en iyisi meditasyon yapmaya başlamanız olur.

hamile2

Testosteron hormonu; sağlıklı bir libido seviyesinin ve kadınlarda düzenli yumurtlamayı sağlar. Sadece erkeklerde yok.

Seviyesi yükseldiğinde aşırı tüylenme, aknei kepek ve polikistik over sendromuna yol açabiliyor. Azaldığında ise genel sağlığınızı ve libidonuzu olumsuz etkiliyor.

Testosteronun fazla salgılanması obeziye yol açabilir. Seviyesi düşükse enerji takviyesi sağlaması için, çinko zengini besinler tüketin.

seks36

Prolaktin hormonu; yumurtanın yumurtalıktan bırakılmasını yönetmek ve kadınlarda süt üretimini artırmaktır.

Beyinden salgılanan hormonun yüksek olması seks isteğini azaltıp, menopoza benzer belirtiler yaratıyor. Hafif yükselmişse yumurtlamayı baskılar. Doğumdan sonra seviyesi normale indiğinde kilo vermeyi kolaylaştırır.

Uykuyu yeteri kadar almamak prolaktin ve kortizol gibi stres hormonlarını tetikler. İdeal seviye için gecede 7-8 saat uyumanız gerekiyor.

uyku6

Fsh ve Lh hormonları; ilki “folikül uyarıcı hormon” yumurtaların büyümesini sağlar. Diğeri “luteinizan hormonu” da yumurtaların çatlamasını sağlar.

Bu hormonların ideal miktarı, progesteron seviyesinin iyi bir noktada olmasına yardımcı olur. Fazlası uyku sorunları,akne ve hafıza bozukluğuna neden olur.

Bebek istiyorsanız alkol miktarını minimuma düşürün. Günde 2 kadehten fazlası bu iki hormonu olumsuz etkiliyor.

bebek8

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın