Unutkanlığı Önlemek Elinizde…

0

Cep telefonuyla konuşurken,unutup aynı anda onu evin her yerinde aradınız mı? Evin anahtarını buzdolabında bulduğunuz oldu mu? Ya da en yakın arkadaşınızın eşinin ismini hatırlamakta zorlanıyor musunuz? Bunun nedeni biraz yaş, biraz stresli yaşam biraz da gerekli önlemleri almamak. Aslında hafızayı güçlendirmek düşünüldüğü kadar zor değil. Araştırmalar insanın yaşamında yapacağı bir kaç değişikliğin hafızayı kuvvetlendirebileceğini ortaya koyuyor. Başlayalım mı?

unutkanlık5

Her şeyin başı iyi bir uyku. Uyku deyip geçmemek lazım. Sağlıklı bir beden için olduğu kadar güçlü bir hafıza için de yetişkinlerin günde en az 7 saat uyuması gerekiyor. Gün ortasında yapılan şekerlemeler de faydalı. Uyku esnasında beyin kendisini yenileme imkanı buluyor.

unutkanlık4

Ne yediğiniz önemli… Beynin iyi çalışması ihtiyacı olan besinlerin yeterince tüketilmesine bağlı. Son dönemde nimetleri anlaşılan yaban mersini, beyin fonksiyonları açısından da çok değerli. Ispanak, pazı ve diğer yeşil yapraklı sebzelerle beslenenlerin yaşa bağlı hafıza sorunlarından daha az etkilendiği saptanmış.
İç huzuru için önerilen meditasyon, hafızayı da güçlendiriyor. Günlük hayatın telaşı ve baskısından kurtulmak, beyinin daha rahat konsantre olmasını sağlıyor. Kendinizle baş başa kalacağınız bir kaç dakika unutkanlıkla savaşta da yardımcı olacaktır.
Bilimin şifa elini unutmayın.Takviyelere karşı olan ön yargılardan vazgeçin. Çocukken iştahınız açılsın diye zorla içirilen balık yağı yetişkinlik döneminde hafızanızı korumak için yardıma hazır. Bunun yanında D vitamini, Folik Asit ve B vitamini grupları da beynin sağlıklı çalışması için önemli. Ancak bu takviyeleri alırken hekime danışmayı unutmayın.

A group of people doing suspension training at the gym.

Düzenli egzersiz, güçlü hafızaya sahip olmanızı sağlar. Hafta üç kez, yarım saatlik koşu, yüzme, ya da bisiklete binmek bunama riskini azaltır. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”
Beynini şaşırt! Durağan bir yaşam beynin çalışma şevkini de yavaşlatır. Yeni şeyler öğrenmek,beynin yaşlanmasını engeller.Dil öğrenmek, resim yapmaya başlamak, belgesel izlemek seçenekler arasında. Bulmaca ya da sudoku çözmek zaten toplum tarafından da çoktan benimsenmiş aktiviteler.
Tıbbi kontrollerinizi ihmal etmeyin. Özellikle hafızayla ilgili bir sorun yaşıyorsanız bunu nedenlerinin ortaya çıkması için hekim desteğine başvurun.. Glüten alerjisi ve trioit fonksiyonlarındaki düzensizliğin hafızayı etkilediği saptanmış.

unutkanlık
Son olarak, hafıza sorunları yaşıyorsanız yapacağınız işlerle ilgili not tutmayı alışkanlık haline getirin. Söz uçar yazı kalır unutmayın…

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.