Ünlü Mimar Zaha Hadid Yaşama Veda Etti.

0

Bir çoğumuzun adını belki de ilk kez duyduğu Zaha Hadid, çizdiği projelerle adını tüm dünyaya kabul ettirmiş bir isim. Irak asıllı bir İngiliz mimar Zaha Hadid, bu yıl İngiltere’de İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü Altın Madalyası ödülünü alarak  bu ödüle sahip olan ilk kadın unvanını kazanmıştı. 65 yaşındaki Hadid, bronşit tedavisi gördüğü Miami’de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

hadid londra aquacenter
Bir çok ülkede projelere imzasını atan Hadid’in eserleri arasında en bilineni Londra Olimpiyat Parkı’nda dalgayı andıran Aquatic Centre.

hadid roma

Roma’daki MAXXI müzesi de bir diğer önemli eseri.
Hong Kong’tan Almanya’ya kadar bir çok ülkede projeler yapan Hadid’in Hadid’in bazı çalışmaları tepki de çekmişti. Mesela uzay gemisi biçimindeki Tokyo Olimpiyat Stadyumu, Bakü’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi gibi tartışmalı yapılar da bulunuyordu. Tokyo’daki stadyum yüksek maliyeti nedeniyle Japon mimarların eleştirilerinin hedefi olurken, Haydar Aliyev Kültür Merkezi de işçilerin çalışma koşulları nedeniyle üzerinde çok konuşulmuştu.
Yine de Hadid, dünyanın en güçlü isimlerinden bir olmayı başarmış bir isimdi. 2008’de Forbes dergisinin “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesinde 69uncu olmuştu.

Kraliçe Elizabeth tarafından 2012 yılında “dam” unvanına layık görülen Hadid, Türkiye’de ise İstanbul’un Kartal kentsel dönüşümüyle ilgili hazırladığı planlarla gündeme gelmişti.

.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın