Ünlü Fast Food Zincirinde Hijyen Skandalı

0

Gıda sektörü insan sağlığı açısından en önemli ve en riskli alanlardan biri. Bu nedenle de özellikle “fast food” zincirleri en çok sorgulanan noktaların başında geliyor. Fast Food tüketmenin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra bu mekanların hijyeni konusu da sıkça tartışılan konulardan. İngiliz yayın kuruluşu BBC’de yayınlanan “Rip Off Britain” programı da gıda sektöründeki hijyen konusunu araştıran bir yapım. Ve bu programın son bölümünde ülkemizde de şubeleri bulunan Kentucky Fried Chicken  ile ilgili bir skandala yer verildi. Program yapımcıları KFC’nin Birmingham şubesinde kullanılan buzlarda dışkı kalıntıları bulunduğunu belgeledi.

 

Restorandan alınan buz örnekleri Leeds Beckett Üniversitesi’nde analiz edildi ve Doktor Margarita Gomez Escalada sonuçlarda yüksek oranda bakteriye rastlandığını açıkladı. Escalada, “Buzlardaki dışkı organizmaları ya buzun yapıldığı suda ya da buzun kendisinde bir kirlenme olduğunu ortaya koyuyor. Bu da buzun tüketilmesiyle hastalık kapma riskini artıyor “dedi.    

    Bu araştırmanın yayımlanmasının ardından KFC ,bir açıklama yaparak konuyla ilgili harekete geçildiğini duyurdu. Şirket çalışanlarının hijyen konusundaki eğitimlerinin artırılacağını bildirdi. KFC açıklamasında, gıda güvenliği ve hijyen konularının önemine de atıfta bulundu.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın