Un Çeşitleri

0

Market raflarında artık tek tip un yok, çeşit çeşit olan bu unlar yemeğe hem lezzet veriyor hem de besin çeşitliliği sağlıyor. Eskiden beyaz undan başka bir şey kullanmazken şimdi tahıllı, kuruyemiş ve soyadan yapılan unlar mutfaklarımıza giriyor.
Un şekline getirilen bitki tohumlarında vitamin ve amino asitler yoğun, besin kaybı yaşamamak için orijinaline yakın şekilde üretilmesi gerekiyor. Kepeği ayrılmamış tahıl ürünlerinden hazırlanan unlar daha faydalı.
Soya unu, toz haline getirilmiş soya fasulyesi beyaz undan 3 kat fazla protein içerir, glütensizdir. Kalsiyum ve liften zengindir. Sosları koyulaştırmak için çorba ve et sularına ekleyebilirsiniz. Mayalanmayan hamur işlerinde beyaz unun üçte biri yerine kullanabilirsiniz.

soya

Arpa unu yüksek liflidir, kandaki şeker ve kolestrolü düşürür. Tam tahıllı olanı tercih edin. Beyaz unla yapılan pancake ve ekmekten daha yumuşak olur.
Kavılca unu hafif tatlı ve fındıksı bir tada sahiptir, lif açısından zengindir ve glüten oranı düşüktür. Hamur işlerine daha hafif ve yumuşak bir kıvam verir.Beyaz un yerine birebir kullanılabilir, ekmek, pizza ve her tür hamur işlerinde kullanabilirsiniz.
Badem unu protein ve sağlıklı yağlar içerir. Günlük E vitamini ihtiyacının % 35’ini karşılar. Açık paketleri buzdolabında saklamalısınız. Köftelerde ekmek ya da galeta unu yerine ve tavuk balık pişirirken üst kaplamasında lezzetli olur . Muffin, pancake, kek ve kurabiyelerde beyaz unun dörtte biri yerine kullanın.

un1

Kinoa unu çok besleyici ve tam bir protein kaynağıdır, ayrıca temel amino asitlerinin hepsini içerir. Marketlerde bulamazsınız ama evde kendiniz yapabilirsiniz. 2 su bardağı kinoayı pişirme kağıdının üzerinde fırına koyun, 100 derece ısınmış fırında 10 dakika pişirin, soğuyunca kahve öğütücüsünde çekin. Bu un biraz tanecikli olur, kurabiye ve keklerin besi değerini artırır, beyaz un yerine kullanın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın