Twitter Yasağı

0

Şu an televizyonlarda “Erişim engelinin kaldırılmasının ardından Twitter yeniden açıldı.” diye alt yazı geçiyor. Tam da bize yakışan bir uygulama değil mi? Kendi yurttaşını yan yola mahkum etmeyi becerebilen kaç ülke vardır yeryüzünde? 2015’de neyi nereye kadar yasaklayabileceğini öngöremeyen bir sistemi hak ettiğimize inanmıyorum.

İş artık öyle bir noktaya ulaştı ki; erişim engellendiğinde herkesin artık çok iyi bildiği VPN sağlayıcıları Türklere yönelik kampanya başlattı.

tunnel bear

Bakın bu alanda isim sahibi şirketlerden biri olan TunnelBear ne diyor?

“Türkiye’de Twitter ve YouTube engellendi. TunnelBear olarak Türkiye’yi seviyoruz ve İnternetin sansürlenmediğinde ve herkes gizlilik içinde internette gezinebildiğinde daha iyi bir yer olduğunu düşünüyoruz.

Küçük bir şirket olarak, geçtiğimiz birkaç yılda sansür karşıtı eylemleri desteklemek konusunda bazı dersler aldık. Öğrendiğimiz ilk şey (sürpriz!), bir ülkenin tamamına ücretsiz bandwidth sunmanın ucuz olmadığıydı! Bu nedenle, her ne yaparsak yapalım, bunun teknik ve finansal açıdan sürdürülebilir nitelikte olmasını sağlamamız gerekiyor.

Bu doğrultuda, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, TunnelBear Türkiye’den gelen tüm kullanıcılara sunduğu ücretsiz veri miktarını 500 MB’tan 2500MB’a çıkarıyor.”

Ne güzel bir açıklama değil mi? Bakalım daha kaç  şirket bu alanda Türkiye için özel uygulamalar icat edecek?

“Yetki sahipleri” bir karar verdiklerinde bunun sonuçlarını çok iyi hesaplamak zorunda. Yoksa bir mağduriyeti önlemek isterken çok daha vahim durumlara neden olabiliyorlar.

twitter yasagi1

Unutulmamalı ki sosyal medya artık sadece insanların görüşlerini dillendirdiği yer olmakla sınırlı değil. Bilgi sahibi olmak, haber almak, ticari faaliyetler, kısacası bir yaşam dönüyor bu mecrada… Yasaklarla anılan bir ülke olmak yakışmıyor…

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın