Türkiye’de Avukatlar Mutsuz,Tasarımcılar Mutlu…

0
 İşinizden memnun musunuz? İşte bu soru 60 farklı meslek grubundan 1670 kişiye yönetildi. Çıkan sonuçlara göre, Türkiye’de en mutlu meslek grubu tasarımcılar, en mutsuzlar ise avukatlar. Hukukihaber.net sitesinde yer alan anket sonuçlarına göre Türkiye’de insanlar genel anlamda mesleklerinden memnun. Araştırmaya katılanların yüzde 45’i mesleğinden memnun, yüzde 27’si çok memnun olduğunu belirtti. Mesleğinin mutlu etmediği kişilerin oranı yüzde 13. En mutsuz dilim ise yüzde 3’lük paya sahip.Peki, en mutlu meslek sıralaması nasıl?
1- Tasarımcı
2- Pilot
3- İnsan kaynakları yöneticisi
4- İnşaat mühendisi
5- Müzisyen
6- Gazeteci
7- Fotoğraf sanatçısı
8- Akademisyen
9- Yazar
10- Bilgi işlem uzmanıturkiyede en mutsuz avukatlarTasarımcıların yüzde 70’i yaptığı işten mutlu. Memnun olan tasarımcılarda evrensellik, yaratıcılık, keşif etmek, doğa dostu, macera, özgürlük ve eşitlik değerleri yüksek. Tasarımcılar maddi güce önem vermezken takdir edilme beklentisi öne çıkıyor.

turkiyede en mutsuz avukatlar2

Avukatlar çok mutsuz… Ankette en mutsuz çıkan avukatların sahip oldukları değerlerde, yaratıcılık, eşitlik, özgürlük, eğlence, kendini yönetme ve başarılı olma yüksek. Mutlu avukatlarda da bu değerler düşükken, gelenekçilik, güç ve güven değerleri yüksek.

Mutsuz meslek sıralamasına gelince;

1- Avukat
2- Mali müşavir
3- Sosyolog
4- Bankacı
5- Sigortacı
6- Satış elemanı
7- Finans uzmanı
8- Bilgisayar mühendisi
9- Sekreter
10- İç Mimar

10 temel değere bakıldı

Araştırmada 10 temel değere bakıldı: 1. Kurallara uyma, uyumlu olma, 2. Gelenek, 3. İyilikseverlik, 4. Evrensel(ci)lik, 5. Kendi kendini yönetme, özyönetim, 6. Uyarılma, 7. Hedonizm (hazcılık), 8. Başarı, başarma, 9. Güç, 10. Güvenlik.

Anket sonuçlarına göre kişisel değerleriyle seçtiği mesleğin değerleri uyuşanlar mutluluğu yakalayabiliyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın