Tembellik mi? Umursamazlık mı? “Aynen Öyle …”

0

Üşenmedim saydım, dün “aynen öyle.” saldırısına tam 47 kez maruz kaldım. Sohbet konusu, konuştuğunuz kişinin yaşı, hangi ortamda olduğunuzdan bağımsız ,”aynen öyle!” kulaklarınızda defalarca patlıyor.
” Aynen öyle” salgının çıkış noktasının ergenler olduğuna inanıyorum… Çünkü, akıllı telefonlarda mesajlaşırken kullandıkları kısaltmaları günlük dile aktarıyorlar. Mesela kızımın en sık kullandığı söz, “inş canım..” Meali “İnşallah canım.” Geçen kış gençlerle yaptığım her sohbette “aynen, aynen öyle…” sözlerini sıklıkla duymaya başladım. Gençlik tembelliğinin bir örneği daha deyip üzerinde durmadım.

RGB 200x200

Meğer çok hızla yayılan virüsün tehdidi altındaymışız. Artık yediden yetmişe hepimiz, sözcük ve düşünce tasarrufu harekatının isimsiz neferleri haline geldik. İki sözcükle saatler sürebilecek bir sohbette harcanacak enerjiyi korumak da cabası. “Aynen öyle!” değil mi?
Sahilde, iş yerinde, hastanede,ya da evde dikkatinizi üç beş dakika konuşulanlar üzerinde yoğunlaştırın. Herhangi bir önermenin karşılığında kaç tane “aynen öyle.” duyacağınızı tahmin bile edemezsiniz. Bu sözü duyduğunuzda önce, kendi düşüncenizin olumlu tepki almasına mutlu oluyorsunuz. Ancak bir süre sonra konuşulan her konuya “aynen öyle.” cevabı geldiğinde kafalar karışıyor. Ya sohbeti sürdüremeyecek kadar yorgun ve tembeliz. Ya da etrafımızda ne yaşanırsa yaşansın üzerinde düşünmek istemeyecek kadar bezgin…

tembellik mi

Kendi adıma “aynen öyle.” karşılığını aldığımda kırılıyorum,üzülüyorum. Söylediklerimin duyulmadığını veya önemsenmediğini düşünüyorum. Hemen her söylediğimin üzerinde hiç tartışılmadan güya kabul görmesi bende “değersizim” duygusunu yaratıyor.
İletişimin en temel unsuru olan dilin bu kadar acımasızca fakirleştirilmesi de ayrı bir tartışma konusu. “Aynen öyle.” diyerek, kim bilir kaç sözcüğü kullanımdan çıkarıp unutulanlar çöplüğüne fırlatıyoruz? Gençleri bir nebze anlayabiliyorum. Onların şimdilik acelesi var. Snapchat, WhatsApp, Instagram ve Twitter gençleri çok yoruyor. İletmeleri ,beğenmeleri, yorum yapmaları gereken mecra çok. O yüzden sözcük dağarcıklarını kullanırken cimrileşebiliyorlar. Ama ya yetişkinler? Onlar ne zaman yaşam enerjilerini yitirdi?

Unutmayalım ki; “önce söz vardı.”Ne dersiniz? Duydum.”Aynen öyle.”:)

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.