Teknolojiye Ne Kadar Yakınsınız ?

0

Boop ile Eğlenceli Mesajlar

Whatsapp, Snapchat derken telefon operatörleri mesajlaşma konusunda yarışta iyice geride kaldı. SMS ya da MMS kullananların sayısı da, bu özelliklerin kullanım oranı da gittikçe azalıyor. Wifi ya da 3G üzerinden ücretsiz mesajlaşma kullanımı çok fazla… Görünüşe göre daha da yaygınlaşacak.

Bugün sizlere, mesajlaşma alanında oyuna yeni katılan, lansmanı çok yeni bir uygulamadan söz edeceğim: BOOP

Snapchat’e rakip olabileceğini dile getirecek kadar cesur, text-emoji karışımı mesajları anime ederek iletmemizi sağlayacak derecede eğlenceli Boop çok kolay. Arkadaşlarınızı ekledikten sonra, onlara iletmek istediğiniz mesajı emoji ağırlıklı yazarak eğlenceli hale getirebiliyorsunuz. Yazdıklarınız arkadaşınıza kısa bir animasyon şeklinde gönderiliyor.

Ancak Boop ile mesaj göndermek, bana göre biraz zaman alıyor. Mesajın içeriğine uygun emojileri bulmak zaman kaybettiriyor. Acil durumlar için değil ama eğlendirmek amaçlı gençler arasında kullanılabilir. Belki doğumgünü kutlamalarında ya da kahveye çağırmak için… Ama bana kullanışsız geldi. Zaten henüz sizin kişi listenizden ekleme yapamıyorsunuz. Boop mesajı gönderebilmeniz için diğer arkadaşlarınızın da Boop kullanıcı olması gerekiyor. İsterseniz onları davet edebiliyorsunuz. Ancak yakın bir zamanda gelecek güncelleme ile kendi arkadaş listenizden de seçim yapabileceksiniz.

teknoloji4

ICQ Yeniden Aramızda!

Bir zamanların anlık mesajlaşma programı ICQ geri dönüyor. Tamamen Türkçe olan mobil ICQ uygulaması ücretsiz SMS, sesli ve görüntülü görüşmenin yanı sıra grup sohbetleri gibi ekstra özelliklere de sahip. Aşina olduğumuz ileti uyarı sesi yeniden her yerde duyulmaya başlayacak gibi görünüyor. Duyduğumuz an yükledik ve kullanmaya başladık bile…

İnternetin Türkiye’de yeni yeni kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde, büyük sosyal ağların ya da akıllı telefonların olmadığı zamanlarda, insanların kullanmaktan vazgeçmediği bir anlık mesajlaşma programı vardı.

Duyulduğunda kullanıcıları heyecanlandıran efsaneleşmiş uyarı sesi, ileti yazarken çıkan daktilo sesleri, çiçek logosu ve düşük hane sayılı kullanıcı numaraları ile insanların övündüğü ICQ yeni, modern ve tamamen Türkçe bir şekilde aramıza geri döndü. Bizi de çok sevindirdi tabii…

ICQ mobil uygulamasını kullanmak için kullanıcı adı ya da şifre belirlemenize gerek yok. Uygulamayı indirip kurduktan sonra telefon numaranızı girmeniz yeterli. Yeni ICQ uygulaması geçmişle bağını da koparmış değil. İsterseniz eski ICQ numaranızı yazarak da uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Nostalji yaşayalım haydi!

teknoloji5

Calibro ile e-Kitap Keyfi

Kütüphanemizin raflarını dolduran kitaplarla büyüdük biz… Okuduğumuz kitapları kıyıp da veremedik başkaları okusun diye. Ödünç aldığımız kitapları da el üstünde tuttuk ve bitince hemen teslim ettik. Kitapçılara gittiğimizde saater geçirdik. Sayfalara dokunduk, arka kapaktaki özetleri okuduk. Kimine burun kıvırdık rafına geri koyduk, kiminin kokusunu içimize çekip kasada torbamıza koyduk. Sayfaları çevirerek heyecanla okuduk. Sayfa kenarlarını kıvırmak ayıptır dedik, kitap ayraçları yarattık. Kitapları başucumuzda sakladık.

Derken zaman değişti, teknoloji bu işe de el atmaya karar verdi ve e-kitap devri başladı. Akıllı tabletlerde bir ‘tık’ ile kitap karşımıza çıkıverdi. Kredi kartından ödedik, bitti. Aslında itiraf edelim hayatı kolaylaştırdı ama bence tembelliği arttırdı, kitabın değerini de düşürdü. Ama dedim ya teknoloji bu…Hayatın artık odak noktası ve kabullenerek yola devam etmemiz gerekiyor.

İlk tanıştığımız e-kitap okuyucu e-reader olmuştu. Sonra Amazon Kindle… Şimdi ise sırada Calibro var. Üstelik kendisi tamamen yerli!

Tamamen yerli yatırımla hayata geçen, Türkçe kitaplara da rahat ulaşma ve okuma fırsatı sunan Calibro,www.babil.com üzerinden satışa çıktı. Kütüphanenizi her yerde yanınızda taşımanızı sağlayan Calibro çok da hafif. Kağıt doğallığındaki ekranı, pratik menüsü, not alabilme özelliği, 30 güne kadar çıkan batarya ömrü ve Sesli Sözlük’ün İngilizce-Türkçe sözlük desteği ile dikkat çekiyor. Bunlar önemli özellikler, peki ya diğer detaylar?

teknoloji6

– E-ink teknolojisinin son örneği olan Calibro, kağıt hissini yaşatıyor. Piksel mantığından çok farklı olan dijital mürekkep teknolojisi e-ink gözü yormuyor ve batarya ömrü 30 gün.

– Calibro e-kitap okuyucu Wi-Fi imkanı sayesinde babil.com mağazasına bağlanabiliyor.

– Calibro Basic 188 gram, Calibro Touch Lux ise 208 gram ağırlığı ile her yere taşınabiliyor.

– Calibro Basic ve Calibro Touch Lux’de 4 GB dahili hafıza var. Yaklaşık 3 bin kitaba denk gelen bu kapasite 32 GB’a çıkarılabiliyor. Bu da yaklaşık 24 bin kitaba denk geliyor.

– Calibro Basic’in hesap makinesi, sözlük, takvim&saat, satranç, klondike, fotoğraf albümü, sudoku, scrabble gibi ek özellikleri de bulunuyor. Calibro Touch Lux’ün ise dropbox, kitap mağazası, tarayıcı, RSS gibi özellikleri de var.

– Calibro’nun e-ink ekranları ile e-kitapları yakında iOS, Android, Mac, Windows işletim sistemli cihazlarda okumak mümkün olabilecek.

 

Kaynak : www.meltemxsahin.com

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın