Taşınmak Zor mudur?

0

Yeni bir eve taşınalı sadece bir kaç gün oldu. Dolayısı ile yaşadığım süreçle ilgili anılarım taptaze. Hayır, buraya taşınma serüvenimi yazmayacağım. Bu süreçten geçecekler için birkaç hatırlatmayı kayda geçirmek niyetim.

 • Taşınmanın gerekçesi ne olursa olsun, (ev sahibinin kendi özel gerekçeleri, daha küçük ya da daha büyük ev ihtiyacının belirmesi, kiranın cüzdanda yarattığı baskıyı azaltma girişimi, tebdili mekanda fayda arama niyeti vb.) süreç, ev arama çalışmalarıyla başlar. Bu ruh haline girdiysen dönüşü yoktur bilesin…
 • Diyelim ki; uygun evi buldun, ( ilanlar, emlakçılarla sonu gelmeyen ev bakma turları, ev sahibiyle anlaşma kısmını atlıyorum ama bu dönem de hatırı sayılır bir mesai içeriyor.) taşınmak için harekete geçiyorsun… Burada kilit mercii nakliye şirketleri. Onların sana randevu verip, keşif yapmasını beklemek zorundasın. Bu randevuda aslolan senin programın değil, onların iş yoğunluğu, trafik, ve hava durumu daha belirleyici… Keşif sırasında işin maliyeti ortaya çıkacağından sen, eşyanın aslında “az olduğundan”, onlar da yüzlerinde sıkıntılı bir ifadeyle “taşımanın zorluğundan” dem vururlar. Sonunda onların istediğine yakın bir miktarda anlaşmak zorunda kalırsın…

taşınma7

 • Aslında birinci madde olması gereken noktayı buraya yazıyorum. Ne kadar büyük ve geniş bir ailen olsa da taşınmak tek kişilik bir eylemdir. Çünkü bu süreçte aile bireylerinin gitmek zorunda oldukları ya işleri ya da okulları vardır. Bazıları taşınma tarihini bildiren davetiyenin ellerine ulaşmadığını da söyleyebilir. Kimseye öfke duyma. Ama anlık olarak sinir krizleri geçirmek doğaldır…
 • Taşınma eylemi sırasında evde yaşanan dağınıklıktan dolayı suçluluk duyabilirsin sakın korkma. Çünkü her iş için koşturmak zorunda kalınca bu duyguyu unutuyorsun.
 • Koli candır! Her ne kadar nakliye şirketleri “her şeyi biz paketliyoruz” diyorlarsa da güvenli alanda kalmak için senin de toparlaman gereken eşyalar var.
 • Evde yaşayanların “ileride çok önemli şahsiyetler olacağı ve adlarına müze kurulacağı” gibi anlamsız düşünceye de kapılma. Karneler, belgeler, bir iki giysi, kişisel anı olarak saklamaya yeter de artar bile…

taşınma6

 • Kütüphanene sığmayan ve dönüp bir daha okumayacağın kitaplarla da vedalaşmayı öğrenmek lazım. Kitapları okumak isteyenlerle buluşturmak herkes açısından faydalı bir tutum…
 • Son 2 yılını bavulda, hurçlarda dolap kenarlarında bekleyerek geçirmiş olan giysileri de ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak insana huzur veriyor. Bir gün işe yarar diye saklanan her türlü eşya da bu kapsama dahildir.
 • Taşınma sürecinde pide ve lahmacun yemekten kaçış yok… Yeni taşındığında komşunun gönderdiği çay ve börek bu dönemden hatırlayacağın en güzel anı olacak.
 • Eski evde son gece ve yeni evde ilk gece hem yaşam kalitesi hem de duygusal açıdan sıkıntılı geçiyor.
 • İlk üç gün yeni evde aradığın hiç bir şeyi bulamayacaksın üstelik hijyen takıntını da bir süreliğine rafa kaldırman gerekecek.

taşınma9

 • Hiç bir taşınmada perdelerinden vazgeçme! Bir gün işe yarayabilirler. İnanmayan yeni perde yaptırmanın maliyetine baksın.
 • Yeni yeri “ev yapabilmek” için nakliyeye verdiğin paradan daha fazlasını gözden çıkarmaya hazır ol. Her türlü küçük tamirat, büyük yekün tutabilir.Daha az kira ödeyeceğim diye çıktığın taşınma macerası başlangıçta (umarım) büyük maliyetler gerektirebilir.
 • İlk günler su, elektrik, deterjan ve emek harcamasını kafaya takma. Faturalar zaten bir ay sonra gelecek. Sırt ağrısı, yorgunluk da dinlenince geçer. Unutma bugünler sonsuza kadar sürmeyecek. Bu evde de çok güzel günler yaşayacaksın.
 • Son not; Bir kaç gün evdekiler her şeyin yerini sana soracak, sakin kalmak zorunda değilsin. Bırak biraz da kendileri arasın…
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın