Harcamalarınızı Kısmayı Başarabiliyor musunuz?

0

Genellikle kadınların tutumlu olması beklenir, ne de olsa evi çekip çeviren bizleriz. Doğal olarak evin bütçesinin denkleştirilmesinde bize görev düşüyor, gerçi bu pahalılıkta bunu nasıl başarırız bilemiyorum. Masraflar ucu ucuna gelmişken bir de tasarruf bekleniyorsa durum daha zorlaşıyor.
Kabul edelim, evin ihtiyacı ya da kendimiz için harcamalarımızı yaparken açılabiliyoruz. En büyük hatalarımız kredi kartına yüklenmek, planlamadan harcamak, bazı şeyleri almayı kendimize hak görmek ve sıkıntıdan kurtulmak için alışverişe dalmak oluyor.
Büyük şehirde yaşayan ve büyük harcamaları olan biri olarak dikkat etmeye çalışsam da müsriflikten kurtulamıyorum. Sadece alışveriş yapmak daha rahat diye, daha pahalı bir marketten alışveriş yapabiliyorum. İhtiyaçlarım dışında şeyleri düşünmeden alabiliyorum. Son dönemdeki ekonomik zorlukları düşünerek daha planlı ve bütçemize uygun şekilde harcamalar yapmamız şart.

tasarruf2

Tasarruf olsun diye, düşünmeden yaptığımız neleri kısabiliriz;
Taksi kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını tercih edebiliriz, ki bu benim en zorlandığım kısım.
Alışverişten önce hem liste hazırlayıp hem de diğer marketlerle karşılaştırma yapabiliriz. Hiç yalan söylemeyelim, liste dışı ne kadar gereksiz şey alabiliyoruz.
Promosyonları takip edip bundan faydalanabiliriz, gerçekten çok ekonomik olabiliyor. Özellikle Migros’un hafta sonu kampanyalarını kaçırmayın.
Tasarruflu lamba kullanımına, buzdolabının mevsime göre soğukluk ayarına, evlerimizde ısı yalıtımı ve izolasyona dikkat etmek elektrik ve doğalgaz faturalarımızı düşürüyor.
İstediğimiz kıyafet ve ayakkabıyı almak için sezon sonu indirimlerinden faydalanmak iyi oluyor, tabii aciliyeti yoksa.
Kazandığımızdan daha az harcamayı başarabilirsek ancak o zaman tasarrufa başlayabiliriz. Her zaman “Ayda 100-150 TL ayırabilir miyim” diye düşündüm, nedense başaramadım bir türlü, onun yerine Bireysel Emeklilik Sistemine girmek daha doğru bir tercih olur.

 

Geçen ay ne kadar mutfak masrafı, ne kadar giyim harcaması, ne kadar kredi kartı ödemesi ya da aylık elektrik,su, cep telefonu,su, doğalgaz,benzin,kişisel bakım,eğitim ve sigorta için ne kadar ödediğinizi hesapladınız mı ? Yazarak takip etmemiz gerekiyor, ben bunları akıldan söyleyemem.
Evin yöneticisi olarak, ailemizin bütçesini bilmeli ve ona göre masraflarımızı takip etmeliyiz. En önemli temel gider kalemlerini oluşturan aylık harcamaları sınıflandırmalıyız. Aylık düzende sapmaları takip etmeli ve emeklilik planlarımızı şimdiden yapmalıyız. Yüksek faizli borçlarımızdan öncelikle kurtulmalı ve borçlanmadan da ev ya da araba sahibi olunamayacağını kabullenmeliyiz.
Çocuklarımız da bizden nasıl görürse öyle davranıyor, tasarrufu onlara şimdiden kendi davranışlarımızla öğretebiliriz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın