Tarzım Tarzın Olsun mu?

0

Geçen gün arkadaşlarımızla konuşurken, 15 yaşındaki kızının, “Bu Tarz Benim” programından başka bir şey seyretmediğinden yakınıyordu. Haksızlık etmeyelim bir de Med Cezir dizisi var listede. Sadece kızı değil aynı yaş grubu kız arkadaşlarının çoğu da aynı durumdaymış.

“Seyretmek mi yoksa seyretmemenin dayanılmaz hafifliği mi? “ ya da “Seyretmek mi, seyretmemek mi?

Asıl soru; bütün mesele bu mu? Karar kesinlikle sizin ve psikolojinizin dayanma gücüne bağlı…

tarz

Program, bir tarz yarışması olarak son dönemin magazin açısından en revaçta yapımı olarak görülüyor. Fakat tarz yarışmasından ziyade bir psikolojik savaş ortamı  var ekranlarda. Bir bakıma, hem programa katılanlar hem de izleyenler açısından “bu ne yaman çelişki anne!” durumu yaşanıyor.

Çünkü, programın “kahramanlarını”   ailemizde, çevremizde istemeyiz ama seyretmek ve merak etmekten de  kendimizi alamayız. Bu programda yer alan gerek yarışmacı gerek jüri gerçek hayatlarından farklı bir mizansen ile orta ve muhafazakar kesimin evine rahatça giriyor. Normalde onların kabul etmedikleri davranış ve yaşamı oynuyorlar.

tarz12

Yarışmacılar  güzel ve azimli zalim ve gerçek dünyadan kopuk. Tam da olması gerektiği gibi. Kızlar arasındaki sözde “nefret”, programın izleyiciyi ekran başında tutabilmesinin sırrı.  Onun için de her söz düellosu, tarz kelimesinin etrafında dönüyor. İlk başlarda hiç kavgaya karışmayan veya  gözyaşı dökmeyen yarışmacılar bile artık işi öğrendi.   Çünkü bu yarışmanın sonunda hedef gösteri dünyasına veya “ünlüler” alemine kapağı atabilmek. Bunu hangisi başarır bilemeyiz ama her biri en az 15 dakika için ünlü olabildi…

tarz7

Yarışmayı izlerken  eğlenmek işten bile değil. Bir izleyici olarak yapabildiğimiz ilk  tespit; yarışmacıların saç saça baş başa girmeden yaralayıcı  sözler ile birbirlerini ezmedeki başarısı…

İlk haftalarda yarışmacılar  parça parça kıyafet toplarken ” şimdi benim tasarımcım, benim sponsorum” gibi sözlerle farklı bir dünyanın temsilciliğine soyundular. Magazin sayfalarında yer alan “yıldızlar” gibi olmak o kadar da zor değilmiş anlayacağınız…

Bu tür programlar artık alışıldığı üzere “aykırı” bir tiplemeyle ses getiriyor. “Özlem” adlı yarışmacı; gerek mimikleri, gerek küçük oyunları gerekse sonu gelmeyen boş  konuşmaları ile  izleyiciyi bazen güldürüp bazen çıldırtabiliyor.

tarz8

Eleme günleri ise hem katılan “konuk sanatçılar” hem de  yarışmacıların gerçekleştirdiği sunumlar  açısından ilgi çekici. Ama bizce programı sürükleyen asıl unsur jüri üyeleri… Modacı  Nur Yerlitaş  ya da yeni adı ile Nurella sosyal medyanın keşfettiği son yıldız.

tarz13

İvana Sert ise aksanı, sakinliği ve  tarzıyla ses getiriyor… Kuaför, makyöz geçmişi ile Kemal Doğulu  yarışmanın içeriği konusu birebir örtüşüyor.

tarz10

“Bu Tarz Benim”  ekranlarda yayımlanan  sonsuz sayıda dizi ve yarışma programları arasında  eğlenmek için iyi bir seçenek. Özellikle de  gerçeklikle ilişkinizi koparmak istiyorsanız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın