Tartılma Kabusuna Son

0

 

 Diyetisyenlerden çıkmayan birisi olarak tartıdan hoşlanmadığımı söyleyebilirim. Bunda evdeki tartı ile doktordakinin arasında hep fark olmasının da rolü var. Oysa ki 500 gram bile kilo vermek isteyenler için ne kadar önemlidir.

Eşime bayılıyorum her sabah düzenli olarak tartılır ve yüzü güler, ama ben tartıdan mümkün oldukça uzak dururum. Kilo kontrolüne yardımcı olduğunu bilmekle beraber motivasyonumu olumsuz etkilediği zamanlar olduğunu kabul ediyorum.

Tartıda kilo vermediğinizi gördüğünüz zaman, yağ kütlesinin yerini kas kütlesi ile değiştirmiş olabileceğini düşünüyor musunuz? Sıcaklık, stres ve ödem kilonuzu olumsuz etkiler.

tartı1

1 gram tuz, vücutta 200 ml su tutar. 1 gram karbonhidrat yanında 3 gram su ile birlikte depolanır.

Tartılmak için doğru zamanlar var. En doğrusu bir rutine bağlamak, haftanın bir günü tuvalete gittikten sonra, kahvaltıdan önce aynı saatte, aynı kıyafetlerle tartılmak olabilir.

Ne zaman tartıya çıkmamalısınız;

Diyete başladığınız ilk günler su kaybı yaşadığınız için ilk hafta kilolar gidiyor gibi görünse de, sonrasında yağ atma dönemi geldiği için tartıdaki hız biraz yavaşlar. O nedenle bir hafta dayanabiliyorsanız bekleyin.

tartı2

Yemekten hemen sonra kan hacminiz yemek nedeniyle artmış ve mideniz dolu durumdadır. Boşuna tartıya çıkmayın.

Yatmadan önce tartılmaya çalışanlar var. Gün içerisinde bir çok hareket yapıyorsunuz, en son yemek yediğiniz saat, içtiğiniz su, yaptığınız spor etkili olur. Akşam saatleri tartılmak için uygun bir zaman değil.

Su içtikten sonra vücudunuzdan suyu atana kadar tartılmayın. Egzersiz yaptıktan sonra kilonuz azalmış görünür ama bunun nedeni kaybettiğiniz sudur. Tekrar içtiğinizde normal kilonuza dönersiniz.

Adet dönemlerinin üç gün öncesi ve sonrası,  yumurtlama dönemi arasında 1-2 kilo kadar fark görülür. Bu dönemlere dikkat ederek tartılma rutininizi belirleyin.

tartı3

Tartı takıntısından siz de kurtulmak istiyorsanız bunlara dikkat edin;

Tartıyı gözünüzün önünden kaldırın, görmediğinizde tartılmayı daha az düşünüyorsunuz.

Tartılmadığınız için vücut ölçülerinizi ayda bir kez kontrol edebilirsiniz. Bel, göğüs, kalça ve kollarınızı ölçüp kaydederek daha olumlu sonuç alabilirsiniz. Ne de olsa hormonal değişiklikler tartıdaki rakamları hemen etkiliyor. Ama mezura ile ölçmek daha doğru sonuç gösterir.

Akşama kadar tartılmadan durduysanız, kendinizi minnettar hissetmenizi sağlayan olumlu konuları bir yere not edin. Böylece gitmeyi ertelediğiniz sporun ya da aldığınız yarım kilonun çok önemli olmadığını görebilirsiniz.

Bir ay süreden sonra tartılın, kilonuzdaki farkı görmek sizi mutlu edecekse yola devam…Tabii aldıysanız durum değişir.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın