Tarık Akan Vefat Etti…

0

Bir kaç hafta önce akciğer kanseri teşhisi aldığı haberlerini  gördüğümüzde Tarık Akan’ın bu hastalık karşısında da büyük mücadele vereceğini düşünmüştük… Çünkü onun yaşamı hep bir mücadele içinde geçmişti.

tarık akan yeşilçamın en parlak döneminde yer aldı.

Bakırköy plajlarında cankurtaranlık ve işportacılık yapan Tahsin Tarık Üregil, 1970 yılında Ses Dergisi’nin açtığı Sinema Artist Yarışması’nı kazanıp ,1971’de ‘Solan Bir Yaprak Gibi” ile adlı filminin ardından Tarık Akan adını aldı. O günden itibaren de hem oyunculuğu, hem de yaşamda duruş tarzıyla  Türkiye’nin değerlerinden biri oldu.

Tarık Akan, 1970-1975 arası Yeşilçam’ın en parlak döneminin yıldızları arasında yer aldı. Emel Sayın’la ‘‘Mavi Boncuk’’,  Hülya Koçyiğit’le ‘‘Sev Kardeşim’’ , Hale Soygazi ile ‘‘Gece Kuşu Zehra’’  adlı filmlerde başrolü paylaştı.

tarık akan hababam sınıfı

‘‘Hababam Sınıfı’’ ile Türk sinemasının unutulmazları listesine girdi. Akan’ın sinema serüveni bir süre sonra farklı bir yöne kaydı.

tarık akan yol filmi

Bu sürecin ilk ürünü “Nehir”i, ‘‘Maden’’, ‘‘Sürü’’, ‘‘Yol’’, ‘‘Kanal’’ gibi politik filmler izledi.

1986 yılında Yasemin Erkut ile evlenen oyuncunun aynı yıl Barış Zeki Eregül adlı oğlu, 1988 yılında Yaşar Özgür  ve Özlem adındaki ikiz çocukları dünyaya geldi. Bu evlilik 4 yıl sürdü. Tarık Akan’ın, ilk çocuğu Barış Zeki Eregül, 2009’da  Akan’ın da oynadığı “Deli Deli Olma” adlı filmde babasının gençliğini oynayarak oyunculuk kariyerine başlamıştı.Tarık Akan bu evliliğin ardından Acun Günay ile yaşamını sürdürdü.

Ülkenin siyasi tarihi, Tarık Akan’ın yaşamına da damgasını vurdu. Askeri darbe sonrasında 1981 başlarında, Almanya’da yaptığı bir konuşma yüzünden tutuklandı. Tutuklanmanın nedeni, bir ” gazetenin” manşete çıkardığı yanlı haberdi. Sanatçı için 12 yıl hapis talebiyle uzun bir yargılanma süreci başladı ve 2,5 ay hücre hapsi cezası aldı.

anne kafamda bit var

O günler daha sonra”Anne Kafamda Bit Var” adlı kitabında  anlatıldı.

Sinema dışında eğitim dünyasının da bilinen isimleri arasındaydı. Akan, 1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu Taş Özel İlkokulu’nu yap-işlet-devret sistemi ile alarak Özel Taş Koleji’ni kurdu ve eğitim sektörüne de girdi.

tarık akan eğitim dünyasında da önemliydi

2005 yılında Nesin Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yaptı.

Yaşamı boyunca, 111 sinema filmi ve 4 televizyon dizisinde rol alan Tarık Akan, 1985 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Pansiyon” filmi ile Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü aldı ve 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde “Yol” filmi ile En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu. Tarık Akan 66 yaşındaydı.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın