Su ve Temizlik, Büyümeyi Hızlandırıyor…

0

Yaşamın kaynağı olan suyun insan vücudu üzerindeki etkilerine bir yenisi eklendi. Temiz su ve sabun kullanmanın yalnızca hijyen sağlamadığı aynı zamanda çocukların gelişimine yardımcı olduğu da ortaya çıktı. Sağlıklı bir evde büyüyen beş yaşının altındaki çocukların boyları su ve sabun kullanımıyla yarım santimetre daha uzun olabiliyor.
Bangladeş, Etiyopya, Nijerya, Şili, Guatemala, Pakistan, Nepal, Güney Afrika, Kenya ve Kamboçya’da yapılan araştırmalar yetişme koşulları iyi olmayan dünya çapında 265 milyon çocuğun uzun dönemde sağlık sıkıntıları yaşadığını ortaya koyuyor.
Araştırmalar, temiz su, iyi bir sıhhi tesisat ve hijyen, ishal gibi nedenlerden kaynaklanan ölümlerde azalmayı sağlayabildiğini gösteriyor.

ac cocuk
Temiz su ve sabunun yalnızca yarım santimetre boyu uzatması küçümsenebilir. Ancak bu oran bodurluk riskini %15 düşürdüğü göz önüne alınınca bir şey ifade ediyor. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, sağlıksız büyüme veya bodurluğun dünya üzerinde 165 milyon çocuğu tehdit ettiğini bunun da yetişkinlikte ölüm oranını arttırdığına dikkati çekiyor.
Düzensiz beslenmeden kaynaklı ölümlerin sayısının yıllık 3,1 milyon olduğu ve bu sayının yarısının 5 yaşının altındaki çocuklardan oluştuğu da hepimizin farkında olması gereken bir bilgi…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın