Stresin Deyip Geçmeyin…

0

Yine çağın derdi stresten bahsedeceğiz.Sadece zihinsel ve duygusal olarak etkilenmiyorsunuz bundan.Vücudunuz gözle göremediğiniz şekilde, hissettiğiniz endişe ve baskıdan zarar görür.
Stres ve negatif duyguların, fiziksel sağlığın zayıf olmasıyla yakından ilişkili olduğu biliniyor. Üstelik fiziksel sıkıntılar, duygusal sıkıntıları tetikleyebilir yani kısır döngüye girebilirsiniz. Beyin stresi algıladığında duygusal dalgalanmalar, alınganlık,halsizlik, huzursuzluk başlar. Sosyal yönden geri çekilmeler başlar, sigara ve alkol kullanımı artar, öfke patlamaları beraberinde ilişkilerin bozulmasını getirebilir.

stres3

Stresle başa çıkmanın yolları; gece yedi-dokuz saat arası uyku düzeninizin olması, egzersiz yapmak,sağlıklı beslenmek, kontrol edebileceğiniz konulara odaklanmak ve sizi destekleyen arkadaşlarınızla bir arada olmak şeklinde genelleştirilebilir.Hayatınızı sadeleştirmelisiniz, iş ve hayat dengesini düzgün şekilde kurabilmek de önemli. Kısa sürede bir şeyler yetiştirmeye çalışmaktan vazgeçin, istemediğiniz şeylere hayır diyebilmeyi öğrenin.
Ne tür rahatsızlıklarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz;
1. Saçlarınız dökülebilir.Androjen adlı seks hormonlarının seviyesi stres anında fazla salgılanır, bu da saç foliküllerine zarar verir ve dökülmeyi hızlandırır.Yoğun stresten sonra üç-altı ay arası dökülme normalden fazla olur.Ancak sağlıklı beslenme ile saç hücrelerinizi iyileştirebilirsiniz.

stres4

2. Stres nedeniyle kısa devre yapan bağışıklık sistemi cilt problemlerine neden olabilir .Cildin savunma sistemi etkilendiğinden, stafilakok bakterisi deri döküntülerini ve ciltteki enfeksiyonları tetikler. Egzama sorunları başlar.Cildiniz de androjen seviyesine karşı hassaslaştığından aknelerle uğraşmaya başlarsınız.
3. Stresliyken artan kan basıncı ve nabız hızı kaslarınızı harekete geçirdiğinden sırt ağrıları başlar. Çözümü ise mümkün olduğunca hareketli olmak.
4. Kas spazmları gözünüzün seğirmesine neden olur ki, gerçekten rahatsız edicidir.Kuru gözlerde seğirme artabilir, bunun için suni gözyaşı damlalarını kullanabilirsiniz. Seğirme başladığında gözlerinizi kapatıp rahatlayın ve derin nefes alın. Seğiren göz kapağının üstüne hafifçe parmağınızı bastırın.

stres5
5. Mide ağrısı da yaygındır, çünkü beyindeki sinir sistemi bağırsaklara bağlıdır. Zihinsel stres sindirim sistemini bu nedenle etkiler. Çeşitli ilaçlar ve beslenme değişikliği ile tedavi edilebilir.Stres kaynaklı ishal,bulantı ve kusma içinse en iyi yol, egzersiz yaparak endorfin hormonu salgılatmak olur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın