Spor Salonları Kaçaklarından mısınız?

0

Yazın ardından kışa girdik yine herkeste bir zayıflama, iyi görünme telaşı var. Diyet listeleri havalarda uçarken, insanlar yağmur, çamur demeden, üçerli beşerli gruplarla, sabahın ilk saatlerinde ya da akşam mükellef ziyafetin ardından yürüme hatta koşma derdinde.

Eleştiriyor değilim. Özellikle kış aylarında bol kazakların, eşofmanların ardına saklanıyoruz. Aldığımız kiloları bu şekilde gizlemeye çalışıyoruz. “Ne kadar şişmanlamışsın!” yorumunu yapana duyduğumuz öfkeyi saklamak için çaba harcıyoruz bir yandan da…Bunun yerine spora vakit ayırmak daha doğru değil mi?
Ama bir grup insan var ki, onların, yaz kış sağlıklı görünümleri, bende kıskançlık duygusu uyandırıyor. Bunlar kim mi? Bütün bir yıl boyunca spor yapanlar tabii. Ne zaman görsem, ellerinde bir spor çantası, sırtları dik, vücutlarında bir gram fazla yağ olmayan üstelik de devamlı kafalarında mutluluk halesiyle dolaşan insanlar.

spor38

Onlar yaşamlarında spora yer açabilmiş mutlu azınlık. Peki, ben niye onlar gibi olamıyorum? Binlerce geçerli sebep bulabilirim. İlk sırada spor salonlarını sevemem yer alıyor. Çünkü;
1-Spor salonlarında kendimi hep izleniyormuş gibi hissediyorum. Spordaki yeteneksizliğim ortaya çıkacak da, herkes bana gülecek endişesi taşıyorum.
2-Koku konusunda son derece huysuzum. Hele ter kokusu, beni yere yapıştırır. Ve ne yazık ki insanların hijyen konusuna pek kafa yormamaları beni spor salonlarından uzak tutuyor.
3-Spor salonlarına son derece bakımlı gelen insan tipi de beni rahatsız ediyor. Kendimi daha sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için yapacağım spor öncesinde, kılık, kıyafet, makyaj saç gibi konularla uğraşmam gerektiğini düşünmek bile istemiyorum.
4-Spor salonlarındaki eğitmen kadrosunun, ya güzel kadınlara ya da özel ders alma ihtimali olan insanlara gösterdiği samimiyet ve ilgi çok şık olmuyor. “kıskanç değilim demedim ki”

spor3

5- Bir de ne kadar iyi spor yaptığını göstermeye meraklılar var. Çıkardıkları sesler, mağrur duruşları ve etraflarından eksik olmayan hayran kitlesiyle, benim gibi acemilerin tüm öz güvenini yerle bir eden insanlar.
6-Ve spor salonuna ulaşma sorunu… Tesadüf bu ya, genellikle yürüme mesafesinden uzak, araçla gitmek için çok yakın yerlerde bulunuyor spor salonları. Gitmesi bir dert, çıktıktan sonra ne yapacağın ayrı dert.
7-Doğal olarak spor salonlarına ulaşabilmenin ulaşım dışında başka duygusal(?) sıkıntılar da var. Beğendiğiniz spor salonları 10 yıllık, beş yıllık paketler sunarak sizden ciddi maddi yatırım bekliyor. Hesaplı olsun dediğiniz de ise spor salonu tanımına sözlükten bir kez daha bakmanız gerekiyor. Sonuç olarak spor salonuna gitmek şimdilik bana göre değil.
Bu kadar mazeret dile getirdikten sonra kendime sağlıklı yaşam için bir yöntem bulmam gerek. Önerisi olan var mı?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın