Sonbaharın Adı Çıkmış…

0

Sonbaharın adı çıkmış hüzün mevsimi diye. Bunun haksız bir yakıştırma olduğuna inananlardanım. Aslında miskin yaz mevsiminin ardından, yaşama yeniden dört kolla hazırlanma dönemidir sonbahar.
Kuralsız yaşanan yaz günlerinden sonra, kendimizi, yaşantımızı disipline etmeye başlarız. Okulların açılması, iş yerlerinde bir sonraki yılın hedeflerinin belirlenmesi ve evlerde yaşanan kış hazırlıkları telaşı yeni düzenin habercisi değil midir? Vücut saati değişir, kıyafetler biraz daha kalınlaşır, hesap kitap işleri kafaları karıştırır ve mutlaka yetiştirilmesi gereken işler için tempo hızlanır.

Autumn-Time-
Miskinliğe çabucak alışan insan evladı zoru gördüğünde mazeret arayışına girer. ”Karnım ağrıyor” bahanesiyle okula gitmekten kaçan çocuklar gibi, ya bitmeyen baş ağrılarına ya da mevsim depresyonunun arkasına sığınır yetişkinler. Hele bir de havalar biraz değişip soğuk algınlığı sezonu açıldıysa değmeyin keyfimize…
Ama korkunun ecele faydası olmadığı gibi, kaçmanın da kimseye yarar sağladığı görülmemiş. Ne kadar yan yollarda kaybolmayı istesek de “sorumluluk” adlı otoyol öylesine ışıklandırılmış ki, adres sormaya bile ihtiyaç kalmıyor.

Girl_autumn-1

Yani ne yapacağız? Öncelikle üzerimize yapışmış olan miskinlik kumlarından kurtulacağız. Çocuklara “dersini çalış, ödevlerini yap!” demek kolay. Haydi, büyükler önden siz buyurun. Kabul sabahları yatakla vedalaşmak kolay değil. Büyük kentlerde trafik gerçekten büyük çile… Kimse açıkça söylemiyor, ama cepte para yok, borç çok üstelik nasıl bu sorunun üstesinden gelinir, bilinmez. Bir de bazılarının işinin hep tıkırında olmasını görmek de cabası…
Yazın kendinizi nasıl hissediyordunuz? Dinç, taze, enerji dolu ve kendisiyle barışık. Değil mi? Ne değişti? Yaz güneşi gerçekleri karanlıkta mı bırakmıştı? Varsın olsun. Arada mola almak keyiflidir.
Bakmayın dedikodulara… Sonbahar muhteşemdir. Kendinizi renk cümbüşüne bırakmaya hazırsanız, zaten gerisi gelir. Doğa ürkektir sonbaharda. Ne yapacağını bilemez. Güneş de bir o kadar utangaç. Size düşen sadece elinizi uzatmaktır. Yeter ki, önceliklerinizi bir kez daha gözden geçirmeye cesaret edin. Baş ağrısı yok, depresyon yok.

autumn-park
Renkler var. Hedefler var. Sağlık var. Yaşam var. Siz varsınız! Sonbahar yenilenme, ayağa kalkma zamanıdır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın