Sizi Zayıflamaktan Alıkoyan Nedenler Bunlar Olabilir mi?

0

Zayıflamanın zorluklarını en iyi başı kilolarıyla dertte olanlar bilir. Sadece diyet listesine uymak bazen yetmeyebilir, zayıflamanız konusunda vücudunuz size başka şeyler söylüyor olabilir.

Hep başınız ağrıyor ve şişkinlik yaşıyorsanız; kadınlık hormonları östrojen ve pregesteronda dengesizlik olabilir. Östrojen vücuda gerekli yağı sağlarken, progesteron enerji sağlamak için yağları parçalayarak diüretik ve antidepresan görevindedir. Dengesizlik durumunda yağ yerine kaslar parçalanır, bu da kilo, şişkinlik,ödem ve migrene neden olur.

Yeşil çay tüketmek östrojen metabolizmasını destekler. Dört hafta alkolden uzak durup, karaciğeri toksinlerden temizleyerek hormonları dengeleyin.

başağrısı4

Tatlıya fazla düşkünseniz; besinlerdeki gizli şekerin etkisi olabilir. Sinir sistemi adrenalin hormonu ile çalışır, vücut da enerji elde etmek için glikoza yüklenir. Vücut stres ve kaygı nedeniyle adrenalin salgıladıkça daha çok glikoz kullanır.

Sinir sistemini dengelemeye çalışın. Hayatın doğal bir parçası haline gelen stresi azaltmaya çalışın, sakinleştikçe adrenalin seviyeniz de dengelenecektir.

Sürekli yorgunluk, unutkanlık hissediyor ve üşüyorsanız; tiroid bezlerinizde sorun olabilir. Tiroid bezi de metabolik hızı ve yağ yakımını hızlandırmak için hormon üretir. Bu üretimi yaparken ihtiyaç duyduğu iyot ve selenyum yetersiz olabilir. Tiroid bezinin yetersizliği kilo alma, üşüme,unutkanlık ve yorgunluk yapar.

Üç dört hafta boyunca bağırsakların sağlığı için süt ürünleri, kahve ve tahıl içermeyen bir diyet uygulamak gerekebilir. Sorun devam ediyorsa iyot ve selenyum değerlerini kontrol ettirmek gerekir.

 

Başarısızlık, suçluluk hissi, inkar etme ve olumsuz duygularla baş etmek zordur. Kendiniz için iyi olanı bilseniz de kilo vermeniz gerekliliğinin farkında olsanız da bunu inkar edip kaçma yolunu seçebilirsiniz. Oysa duygulardan kaçmak kolay değil, bununla başa çıkmayı öğrenmek gerekiyor. Duygulardaki bozulma, bilinçsiz yemenin en önemli nedenidir.

Fazla kahve tüketiyorsanız, kafein adrenalin hormonunu artırır ve insülin vücuttaki fazla şekeri yağa dönüştürür.

Günlük koşturmacanın içinde herkesin kendisine göre başa çıkma yöntemleri var. Kimi koşar, kimi telefona sarılır, kimi de en hızlı seçenek olan kahveye yönelir. Stresten kurtulmaya çalışın, meditasyon ve yoga zihni ve vücudu rahatlatır

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın