Sizi Hangi Düşünceniz Yönetiyor?

0

Eğitiminiz ve geçmişten gelenlerle oluşan düşünce kalıpları, bütün hayatınızı olumlu veya olumsuz biçimde etkiler. Ancak bu kalıpları tanıyarak ve sorgulayarak kurtulmayı başarabilirsiniz.

Bardağın diğer yarısının hep boş olduğunu düşünüyorsanız; olumlu noktaları azaltma eğilimindesiniz. Hem kendinizin hem başkalarının yeteneklerine, avranışlarına veya başarılarına bir kulp takıyorsunuz. Bu size karamsarlık ve şanssızlık hissettiriyor.

Bu durumda yapmanız gereken hikayenizde olumsuz duyguları geçiştirerek olumlu duygular katmaya çalışmak, yani dengelemeyi becermeniz gerekiyor. “Bugün hava çok yağdı, o yüzden sinemaya vakit ayırdım” diyebilmelisiniz.

Yine kötü birşey olacak diye düşünüyorsanız; geçmişten gelen olumsuzlukları geleceğe taşıyorsunuz. Kendinizi geliştirmeye, olumsuz deneyimleri olumluya çevirmeye ihtiyacınız var. “Kilo veremiyorum yine, hep şişman kalacağım” diye düşünerek olumsuz genelleme yapıyorsunuz.

Aşırı güvensiz, kaygılı, çabuk vazgeçen, gelecekten endişe eden bir yapıdasınız demektir. Yapmanız gereken geçmişten ders almak, neden başaramadığınızı anlamak ve bunu azaltmak için çaba göstermelisiniz.

Sizin için gri yoksa, herşey siyah veya beyazsa; uçlardasınız demektir. Ya hep ya hiç yani ortası yok. Mükemmeliyetçi yapıdasınız, bu da size esneklik sağlamıyor. Dolayısıyla iş ve özel hayatınız da inişli çıkışlı, ikili bakış açısına sahip olamadıkça da böyle gidecek.

Burada ılımlı olmayı denemelisiniz. Olumsuz düşüncenizi “ama” ile keskinlikten kurtarmalısınız.

Duygularınızla hareket ediyorsanız; sizi onlar yönlendiriyor. Yoğun ve aşırı duygular sizi baskı altına alıyor. O anki duygunuzla tepkisel davranıyorsunuz.

Duygularınızı kabullenmelisiniz. Hangi duygunun altında karar aldığınızı farkedip duygusal ve olgusal gerçekliği ayırmalısınız.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın