Sizde de Bu Ağrılar Var mı?

0

 Her gece yattığınızda ve sabah uyandığınızda ne tür ağrılarınız olduğuna dikkat ediyor musunuz? Ağrılardan şikayetçi biri olarak kendimi dinlemeyi öğrendim. Ama ilginç olan şu; ne zaman doktora randevu alsam ağrıdan eser kalmıyor.

Yakın bir arkadaşıma dolaşan ağrılarımdan bahsettim ama ağrının dolaşanı olmazmış.

Dr. Mehmet Öz, dikkat etmeniz gereken “alarm zili” olarak algılayacağınız bazı ağrı türleri var diyor.

Karıncalanma çok sık rastlanılan bir şikayet ve uyuşma ile beraber olabiliyor. Sinire uygulanan baskı veya hasar anlamına gelebilir. Genellikle hareket ettiğinizde kan akışı sağlanır ve birkaç dakikada geçer. Kas kuvvetsizliği ile beraber oluyorsa nörolojik bir rahatsızlık söz konusu olabilir.

ağrı16

Bacak ağrısı krampa benzer kasılma hissi verebilir. Bacaklarda varisli damarlarda şişlik ve kırmızılık olabilir. Bacak ağrıları, damar içinde kan pıhtısı olduğunda görülür. Pıhtı kanda dolaşmaya başlarsa emboli riski olduğunu biliyorsunuz.

Fiziksel aktivitelerden sonra olan bacak ağrıları ve şişen ayak bilekleri genellikle kasların gerilmesinden oluşur. Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa belirli sürelerle kalkıp dolaşmak ve kan dolaşımını sağlamak gerekir.

Baldırlarınızda şişme ve kızarıklık varsa ultrason gerekebiliyor.

ağrı15

 

Karın ağrısı ve mide ağrısı en sık rastlanılan şikayetlerdendir. Safra taşı belirtisi de olabilir. Karın ağrınız tuvalete gittiğinizde geçiyorsa ufak bir mide rahatsızlığı olabilir. Hareket ettiğinizde azalmıyorsa tıkanma yaşıyor olabilirsiniz. Yağlı yemek yedikten sonra yarım saatte bir, ağrıdan şikayetçiyseniz safra taşını işaret ediyor.

Çene ağrısı size basit gibi gelse de sakın atlamayın. Çenenizin sol alt tarafında uyuşukluğa benzer az hissedilir ve dolaşan bir ağrı varsa; çenenizi hareket ettirdiğinizde geçiyorsa çenenizde problem var demektir. Ancak sabahları olan çene ağrısı kalp krizi riskini gösterebilir.

Fiziksel aktiviteden sonra göğüs,sol kol,sol omuz ve çenenizde oluşan ağrı da kalp krizi işareti olabilir. Mide bulanması ve baş dönmesi eşlik ediyorsa hemen doktora gitmelisiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın