Siz O Ağaçları Kestiniz Ya…

0

Bu ülkenin düğünleri ve cenazeleri önemlidir. İnsanlar elinde avucunda ne varsa, bu gelenekleri sürdürmek için kullanır. Bugünlerde bir cenaze törenine tanıklık ediyoruz. Zeytin ağaçlarının kesilmesinin ardından bir köy, çevreciler ve yaşamın tek gücünün doğa olduğunu bilenler matemde.

 

yırca kadinlari

Orada değiliz ama televizyon ekranlarından sosyal medyadan takip edebildiğimiz kadarıyla ağırbaşlı bir cenaze töreni yapılıyor. Gözyaşları, hüzün, dayanışma, ikram ve inadına yaşam…

Ağaçların kesilmesine tanıklık eden kadınların gözyaşları kilometrelerce uzaktaki insanların yüreğine dokundu. Birçoğumuz “ne yapmalı?” diye düşünmeye başladık. Kimimiz düşünme aşamasından adım atma sürecine geçti. Örgütlü ya da bireysel çabalarla zeytin fidanları dikiliyor ülkenin dört bir yanında. Yırca’dan yükselen sese duyarsız kalmak mümkün mü?

zeytinler

Artık kahvaltı masasına koyduğumuz zeytin tabağına baktığımızda kesilen ağaçlar geliyor aklımıza. Barışın simgesi zeytin dalı, (Efsaneye göre, büyük tufandan sonra Nuh’un gemisi dünyayı kaplayan suların ortasında bir dağ tepesinde kalır. Nuh gemideki beyaz güvercini güneşin battığı yere gönderir. Bir zaman sonra güvercin gagasında bir zeytin dalı, bolluk, esenlik ve barışla döner gemiye.) bir süre için “katliamı” hatırlatacak bizlere.

homeros

Yine de zeytin ağacı ölümsüzlüğün  anlatır.  Bugün Anadolu’nun Ege kıyılarını ziyaret eden yolcu, Homeros’unda gölgesinde oturduğu zeytin ağaçlarının altında dinlenebilir ve bu yaşlı bilge ağacın kulağına şöyle fısıldadığını duyabilir:

“Herkese aitim ve kimseye ait değilim, siz gelmeden öncede buradaydım, siz gittikten sonrada burada olacağım.”

 

 

Ve yaşam öyle bir mucize ki; bu cenaze töreni, yeni düğünleri muştuluyor. Bu düğünde misafir değil, düğün sahibi olmak lazım. Var mısınız?

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın